"Дълги векове естетиката не е функционирала като понятие, свързано с красотата или изкуството, още по-малко като наименование на теоретичното познание за тях. В наши дни сякаш се случва парадоксално завръщане на тази широка безпонятийност на думата: тя се свързва предимно с пластичната хирургия, с храненето, с фитнеса, със здравето, с магазините в мола и твърде малко с философията на изкуството или аксиологичнто търсене на адекватни категории, с които го разискваме. Не ми харесва тази тенденция, затова ще се опитам простичко и достъпно да припомня естетиката като философска дисциплина – докъдето с чувствам компетентна в историята ѝ и накъдето ме води интуицията относно бъдещето. Нашето, нейното?"
Тези въвеждащи думи на проф. Правда Спасова сбито насочват към идеята на нейната книга "Семпли скици по естетика", която излезе наскоро. Желанието да се пише на достъпен език и кратко за сложни неща като "Из историята на естетиката от древността до Кант", както авторката е озаглавила първата част, е осъществено и ще бъде мотив по-широк кръг от читатели да я прочетат.
Нейните хронологични "скици по естетика" спират до Кант "не само защото естетически идеи са така монтирани в цялата му философска конструкция, че би било доста трудно да бъдат обяснени накратко с прости думи. По-скоро защото за така наречената "немска класическа философия" има писано много, и то от най-добрите български естетици".
Интересите на Правда Спасова са основно в полето на съвременното изкуство и във втората част "Параметрите на изкуството" тя се спира на няколко въпроса, свързани с него. Това са текстове, писани по различни поводи, но обединени от идеята да се доближим максимално до разбирането какво се случва със съвременното изкуство днес в някои негови аспекти. А Черният и Белият квадрат на Казимир Малевич обрамчват тази естетски оформена книга.
Чуйте Правда Спасова.
Снимка – Белослава Димитрова, БНР
Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..
В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа. Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg