"Дълги векове естетиката не е функционирала като понятие, свързано с красотата или изкуството, още по-малко като наименование на теоретичното познание за тях. В наши дни сякаш се случва парадоксално завръщане на тази широка безпонятийност на думата: тя се свързва предимно с пластичната хирургия, с храненето, с фитнеса, със здравето, с магазините в мола и твърде малко с философията на изкуството или аксиологичнто търсене на адекватни категории, с които го разискваме. Не ми харесва тази тенденция, затова ще се опитам простичко и достъпно да припомня естетиката като философска дисциплина – докъдето с чувствам компетентна в историята ѝ и накъдето ме води интуицията относно бъдещето. Нашето, нейното?"
Тези въвеждащи думи на проф. Правда Спасова сбито насочват към идеята на нейната книга "Семпли скици по естетика", която излезе наскоро. Желанието да се пише на достъпен език и кратко за сложни неща като "Из историята на естетиката от древността до Кант", както авторката е озаглавила първата част, е осъществено и ще бъде мотив по-широк кръг от читатели да я прочетат.
Нейните хронологични "скици по естетика" спират до Кант "не само защото естетически идеи са така монтирани в цялата му философска конструкция, че би било доста трудно да бъдат обяснени накратко с прости думи. По-скоро защото за така наречената "немска класическа философия" има писано много, и то от най-добрите български естетици".
Интересите на Правда Спасова са основно в полето на съвременното изкуство и във втората част "Параметрите на изкуството" тя се спира на няколко въпроса, свързани с него. Това са текстове, писани по различни поводи, но обединени от идеята да се доближим максимално до разбирането какво се случва със съвременното изкуство днес в някои негови аспекти. А Черният и Белият квадрат на Казимир Малевич обрамчват тази естетски оформена книга.
Чуйте Правда Спасова.
Снимка – Белослава Димитрова, БНР
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg