Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионално средно образование – защо са нужни промени?

Снимката е илюстративна
Снимка: БНР

Предстои да бъдат направени промени в Закона за професионалното образование, във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Част от утвърдените вече концептуални предложения за промени са насочени към валидиране на професионални знания, умения и компетенции, входящо и изходящо образователно и квалификационно равнище за придобиване на професионална квалификация за лица, навършили 16 години, намаляване броя на рамковите програми, изменения в държавните образователни стандарти, въвеждане на система за проследяване на реализацията на завършилите професионално образование и обучение.

Подготвя се и актуализация на списъците със защитени специалности и на списъците с недостиг на специалисти по професии на всеки три години, както и оптимизиране на критериите за определянето им.

Пламен Панчев, изпълнителен директор на “Тракия икономическа зона“, обясни в “Нашият ден“ какво налагат исканите промени:

“Хората от моето поколение получавахме образование, с което добивахме професия, в момента това не е така, днешните потребности са различни“, казва той.

Според него бизнесът има нужда от същото, но това касае всички видове бизнес:

“Сякаш най-големият глад е към средните специалисти, които някогашните професионални училища произвеждаха. Когато отиваха в производството, те имаха сериозни познания и много лесно намираха своята реализация."

По думите му тези училища съществуват и в момента, но това са едни непривлекателни училища. “Ние искаме да променим това, да ги направим привлекателни за младите хора. Да убедим родителите, че добивайки професионални умения, техните деца ще имат добра реализация“, казва той.

Панчев подчертава още, че сега, когато имаме съвременна индустрия и има нуждата от тези кадри, трябва да намерим адекватното решение в областта на образованието.

“Имаме млади хора, които завършват средно образование, без да получат професия, опитват някаква реализация, ако тя е успешна, е добре, но немалко от тях, благодарение на липсата на квалификация, не могат да намерят реализация и след години лутане отново стигат до производствените предприятия, когато тепърва трябва да добият тази квалификация. Получава се загуба от няколко години“, коментира Панчев.

Състоянието на някои от тези училища обаче не предразполагат да се увеличи приемът там. Според него е необходимо да се подобри материалната им база, а едно от решенията е в решаване на въпроса с общежитията, за да може процесът да е непрекъсваем

В интервю за БНР той сподели, че в момента се подготвя среща между бизнеса и Министерство на образованието, което подготвя промените. Той се надява на тази среща бизнесът много ясно да каже предложенията, които има и които иска да намерят място в закона.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45