Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищни литературни клубове за четящи и мислещи млади хора

Снимка: Йоан Константинов

По някаква странна и изкривена логика разговорът за литературата и родния език като учебен предмет се върти най-вече около резултатите на външни оценявания, списъците от задължителни автори и произведения, тестове с отворени и затворени въпроси, точки, оценки и… функционално неграмотни, нечетящи, трудно изразяващи се зрелостници. Някъде между отдавна изживялата времето си представа за учебна програма, единните стандарти и заветните точки за прием в гимназия и матура като че ли напълно се забравя какво е литературата и какво е предназначението ѝ, какво трябва да знаем за езика и още повече как да си служим с него.

Картината би била отчайваща без късчетата отвоювана нормалност от учители с висок дух, талант и любов към децата и чудото на словото. А децата ни имат въпроси, съмнения, желание за изява, сверяване на критериите, споделяне на впечатления и чувства. Ако учебните часове по български език и литература не стигат или не предразполагат за това, остава времето след редовните занимания. Някои ученици имат щастливата възможност да се включат в литературен клуб.

В профилираната езикова гимназия "Екзарх Йосиф I" в гр. Ловеч отскоро действа клуб "Четящият човек". Негова създателка и ръководителка е учителката по български език и литература Петя Ангелова. Идеята зрее отдавна и е естествено продължение на свободните разговори с гимназистите, за които междучасията все не стигат. По време на месечните сбирки на клуба младите читатели споделят впечатления, идеи и мисли, породени от предварително избрана книга. Когато човек знае, че е свободен да изкаже позиция, да създаде текст без да е задължен да се придържа към определена структура, без да има оценка, той се отпуска и това е различното от редовните часове, които се вместват в определена рамка, смята учителката.

Освен с преподавателската си работа в добричката езикова гимназия "Гео Милев" Дияна Боева е позната като журналистка и писателка с издадени романи, разкази и др. В училищния клуб по творческо писане, който ръководи, участват младежи с различни интереси, не задължително свързани с литературата. Независимо с какво ще се занимават в живота си нататък, участниците в клуба са преди всичко четящи хора, способни да се изразяват устно и писмено, почувствали свободата, която литературата дава. Дияна Боева организира и литературни четения, изследователски лаборатории към Ученическия институт на БАН.

Кои са авторите и произведенията, които избират за своите ученици, с какво заниманията в клубовете се различават от редовните часове и какви качества развиват у младите – чуйте повече в разговора с Петя Ангелова и Дияна Боева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25

Арх. Петър Петров: Изготвяме Атлас на недвижимите културни ценности в България

18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности. Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС..

публикувано на 17.04.24 в 17:45

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18