Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиомартеничка – как да изработим сами?

Снимка: БНР

Величка Георгиева и Антоанета Толтукова са майсторки от Задруга на майсторите на народни и художествени занаяти в София. Те са и дългогодишни партньори на Националния етнографски музей в работилничките за мартеници.

Директно от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките в “Нашият ден“ те разказаха как се изработва мартеница.


Те обясняват, че се взема един бял и един червен конец, най-добре е конците да са вълнени. В тази работилница те се стремят да използват традиционни материали за изработка на мартеници – да има по-малко изкуствени прежди. Преплитането на червения и белия конец всъщност е традиционната мартеница. Започва се с преплитането и връзване на възел в началото, усукват се двата конеца в различни посоки и след известно време се съединяват. 

Плетене на мартеница…

Използва се една кука. Изплитат се 20-ина сантиметра от единия цвят – бялото или червеното – и върху него с другия цвят се наплита без наметка. Може да се вгради мънисто, за предпочитание е то да бъде вълнено върху естествената вълна не отиват пластмасови мъниста. Получава се много приятна мартеница, споделят майсторките.

Какво символизира мартеницата - чуйте в звуковия файл. 

Чуйте пълните инструкции за изработка на мартеница в звуковия файл. 

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31