Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ден на отворените гардероби" за Дома за ветерани на културата и изкуствата

В един от старите софийски квартали, често пренебрегван заради местонахождението си, се намира единственият по рода си у нас Дом за ветерани на културата и изкуствата. Именно за него отново набира помощи инициативата "Ден наотворените гардероби".

На 5 март от 17 часа в бар "Петък" всеки, който желае да вдъхне живот на нещо старо, като го превърне в своето ново, ще може да се потопи в потока от артикули, да се наслади на хубава музика и истински модни ревюта. Всички събрани средства ще бъдат дарени за хората, които намират уют, спокойствие и време за още от живота в Дома за ветерани на културата и изкуствата. До този момент "Ден на отворените гардероби" успя да спомогне за закупуването на лекарства за домуващите там.

"Има много хора, които вече са извън театрите, извън ателиетата и сцената, извън музикалната сцена, и имат нужда от помощ", каза в "Какво се случва" актрисата Жаклин Даскалова, която организира "Ден на отворените гардероби" заедно с колежката си Стела Димитрова. Тя е на мнение, че нито в средите, нито в медиите се говори достатъчно за Дома, а се дава челно място на скандали и интриги.

"Приехме много лично цялата ситуация, която се случва там, и ни се стори смислена каузата, зад която заставаме. Започнахме да набираме популярност, хората започнаха да чуват. Според нас е важно да се даде гласност на това, защото сега емпатираме на всичко, което се случва – земетресенията в Турция и Сирия, войната между Украйна и Русия, но истината е, че това са държави, които са доста по-развити от нашата, каквото и да си кажем. Дори и сега хората, особено българите, се впускат да помагат на Турция, на Сирия, на всичко, което се случва по света, без да си дават ясната сметка, че всъщност целият свят помага на тях, а за нашите възрастни хора никой не го е грижа", каза и Стела Димитрова.

Според нея има много каузи, зад които можем да се обединим, защото, ако сами не си обърнем внимание, никой отвън няма да ни подаде ръка.

За Дома за ветерани на културата и изкуствата Жаклин и Стела разбират от Майя Виткова-Косев, която от три години се занимава с различни благотворителни акции чрез фондацията си.

"Истината е, че хората, които живеят в Дома за ветерани на културата, не са изоставени. Това, което се е случило, е нещо, което ще се случи вероятно на всички нас като артисти на свободна практика. Това е страшното и за това трябва да се говори. И то е, че пенсиите на хората в изкуствата са страшно ниски. Това се случва главно заради това, че начинът, по който ние функционираме и плащаме данъци, е регулиран по такъв начин, че стигаме до момент, в който се осигуряваме на минималните ставки. Някои хора ще кажат: "Да, вие сами сте си виновни за това", но истината е, че когато си на свободна практика, ти си като сезонен работник – понякога имаш работа, понякога не", обясни в "Какво се случва" филмовият режисьор, сценарист и продуцент Майя Виткова-Косев.

Тя припомни също така, че "волята на дарителя е неприкосновена – това на кого и как някой е решил да дари средства или материална помощ, която е изкарал със собствените си ръце и труд – и никой няма право по никакъв начин да го осъжда или да казва прав ли е, не е ли прав, къде и как трябва да даде".

Директорката на Дома за ветерани на културата и изкуствата Галина Алтимирска също се включи в ефира на "Какво се случва", като каза, че с екипа поддържат новите неща, които се създават и се правят в Дома, за уют и удобството на хората, които заслужават да живеят по-комфортно в последните години от живота си, да се чувстват по-спокойни, а не изоставени и изолирани от обществото.

"Когато се стекат обстоятелства, които допринасят за развитието на Дома – да го правим по-хубав, по-уютен и по-приятен за живеене, това ме държи и ми дава импулс да искам още и още. Другото е просто едно живуркане и ръководене, което аз не харесвам", допълни още Алтимирска.

Повече за Дома за ветерани на културата и изкуствата и за "Деня на отворените гардероби", който цели да обърне внимание и на проблема с бързата мода, можете да чуете в звуковите файлове.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10