Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Мина Ангелова:

Може ли университетът да бъде мястото за иновации?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Университетът е мястото, където се създават иновации, от които бизнесът и обществото имат нужда. Как преподаватели, студенти и докторанти представят своите иновативни идеи и разработват стартъп проекти в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".  

"Реално ние създадохме "Стартъп академи“ в началото на 2022 г. и тя е създадена специално за семейството на Пловдивския университет, защото установихме, че има много хора и много идеи. Креативни студенти, докторанти, преподаватели, които са достатъчно смели, за да тръгнат по пътя на развиването на собствен бизнес."

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Мина Ангелова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

С помощта на експерти и специализираните курсове, които предлага Академията, може да се придобият  различни умения, които са част от живота на успешния предприемач.

"Ние започнахме концепцията с рубриката "Учи се от успелите“, защото няма нищо по-добро от добрия пример – да може хората от академичната среда да се срещнат с успели предприемачи, за да видят какви качества и какви компетентности са необходими“, казва доц. Ангелова.

Тя допълва, че във втория сезон на "Стартъп академи“ фокусът е върху "Качествения човешки капитал – равно на успешен бизнес проект“, защото хората са основният актив за успешен бизнес. Вторият сезон ще завърши на 5 ноември 2023 г, когато ще се проведе университетски конкурс "Най-добър стартъп проект на Пловдивския университет“. Проекти могат да се подават до 21 октомври 2023 г. 

"Мотивирани сме и очакваме тази година, тъй като виждаме, че на първите публични лекции има голям интерес. Непрекъснато има запитвания и за конкурса, който за втора поредна година се провежда под патронажа на ректора на ПУ "Паисий Хилендарски" проф. д-р Румен Младенов“, посочва доц. Ангелова.

Спонсорите обикновено изпълняват ролята на бизнес ангели, казва още тя.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22