Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как реагират институциите на разследването на ТЕЦ-ове у нас

Снимка: Кирил Фалин, БНР

Две седмици след като Европейската прокуратура обяви разследване на фалшифицирани доклади за емисиите на парникови газове на топлоелектрическите централи и топлофикациите, как изглеждат действията на българските институции?

Меглена Антонова от организацията "Грийнпийс-България", която от години предупреждава за проблема, коментира в “Нашият ден“: 

“В общия случай с въглищната империя, която се свързва с Ковачки и всички компании около тях, много често виждаме сходни проблеми. Имаме много свързани фирми, които работя заедно, опрощават си дългове, не се спазва законодателство, доста е обичайно за това, което сме наблюдавали през годините. Емисиите на въглероден диоксид са едно от тези неща, но виждаме и проблеми с цялостно докладване за това какво се случва. Принципът е такъв, че операторите докладват една информация в различни по форма документи, след това институциите трябва да ги прегледат и да ги одобрят“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Ако се наложат глоби, те пропадат в съда и се намаляват до такава степен, че няма особен ефект. Дори да се платят от операторите, продължават да си работят“.

Според нея виждаме много голямо ниво на бездействие или информираност за проблема, без да се предприемат ефективни мерки за неговото прекратяване

Антонова подчертава, че единственото, което сме виждали в някаква степен, е опит за налагане на принудителни мерки, за временно спиране на тези инсталации – веднъж ги видяхме през 2019 г., когато бяха скандалите с изгарянето на отпадъци, след това миналата година, свързано с високите емисии на серен диоксид.

Според нея отново има усещането е, че има нужда от много сериозна политическа воля, за да може след това контролните органи, в лицето на регионалните инспекции по околна среда, да бъдат овластени.

Как ще се развие ситуацията в бъдеще?

“Трудно ми е да преценя, защото се намираме в предизборна ситуация. Някои хора изказаха мнение, че това е контролирана акция, свързана с предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост. Надявам се това да е някакъв сигнал към хората, които имат по-критично мнение за това какво се обещава, свързано с въглищните централи“, казва тя.

По думите на Меглена Антонова въпрос на политическа воля е как се отнасяме – дали има чадър над определени дружества, или наистина действаме по отношение на енергийния преход, защото и той в сърцевината на всичко това.

“Нашата цел е хората да са подготвени за този преход, който се случва, за да могат те да настояват и да има ясни мерки“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото, читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището, Деян Янков, ни разказа повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30