"Изгнаници клети, отломка нищожна
от винаги храбър народ мъченик,
дечица на майка робиня тревожна
и жертви на подвиг чутовно велик -
далеч от родина, в край чужди събрани,
изпити и бледни, в порутен бордей,
те пият, а тънат сърцата им в рани,
и пеят, тъй както през сълзи се пей."
Няма българин, който да не познава това стихотворение на Яворов. Няма и арменец у нас, който да не го знае... Така поетът е усетил мъката и болката на жертвите на арменския геноцид, спасили живота си и намерили прием в България.
Днес светът отбелязва 108-годишнина от трагичните събития. Какъв е днешният разказ за това масово изтребление и как арменската общност у нас отбелязва този ден; какви са кодовете, скрити в кръвта на потомците и за какво нашепва тя в родовата им памет. За всичко това в студиото разговаряме с Вартануш Топакбашян.
Големите страдания и многото смърт, развихрила се пред очите им, е направила оцелелите от арменския геноцид състрадателни и великодушни хора, които са внимавали да не предадат на потомците си болката от преживяното. "Мога да откроя арменски очи измежду хиляди други. В тях има кодирана тъга, болка, особена емоция… Моята баба, която единствена от предците си познавам, никога не ми е разказвала за това. Отрязваше ме с остър тон и махване на ръка и думите, че това не е за деца. Тя не искаше децата да живеят с тази виктимизация, с тази драма, която е минала през сърцето ѝ…" – разказва Ванухи Аракалян, председателка на варненския Административен съд. Чуйте целия разказ в звуковия файл.
Потомък на спасили се в България арменци е и известния скулптор Хари Арабян. Той е автор на два значими паметника в Бургас – единият посветен на жертвите на Арменския геноцид, а другият - на Майка Армения. "Има в кръвта кодове, които говорят и не ти позволяват да забравиш Но светът е голям и красив. Навсякъде има красиви места, история и човешки съдби… Понякога подхождаме с предразсъдъци. В един момент сме влюбени в някакви клишета. Но трябва да се уважават всички, ние сме хора навсякъде с едни и същи страсти и стремежи и колкото повече споделяме това, толкова животът ще бъде по-хубав" – казва Хари Арабян. Чуйте какво още "кодовете на родовата му кръв говорят" и какво му нашепват за някогашното, а и за днешното време.
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg