Няма по-подходящо послание към детските лекари, посветили своята професионална и човешка обич на най-малките. Затова разговорът с проф. Владимир Пилософ, дългогодишен председател на Българската педиатрична асоциация, бе белязан от най-важните проблеми в тази област.
Очертахме в началото няколко акцента: характерните болести в ранната възраст, проблемите на детството и юношеството, спешната педиатрична помощ, изграждането на прословутата Национална детска болница.
Проф. Пилософ с тревога сподели, че педиатрията не е от най-желаните специалности сред младите лекари, съсловието намалява и работи до напреднала възраст. Именно това налага включването на специализанти като помощници на лекарите, особено в болниците, разпиляна е самата болнична педиатрична инфраструктура. За различни здравословни проблеми родителите трябва да водят децата в голям брой лечебни центрове. Да не говорим за случаите, в които определени болести и аномалии, дадени диагнози налагат лечение в чужбина, което създава огромни проблеми на родителите и на обществото.
Стигнахме и до генералния въпрос: какво тревожи педиатричната общност в идеите за изграждане на Национална детска болница? Проф. Пилософ подчерта, че има напредък, но темповете са твърде бавни. Подобни структури, чиито опит можем да пренесем в България, има в съседна Румъния и на много места в Европа. И докато говорим за проблема вече 20 години, бяха построени магистрали, спортни зали, инфраструктурни проекти, но не и детска болница. Къде са приоритетите на държавата – попита риторично педиатърът. И подчерта, че Българската педиатрична асоциация е дала своето становище и професионална позиция за критериите, които да бъдат спазвани при изграждането и структурирането на детската болница.
В съботното издание "За здравето" не отминахме и въпроса за ваксините – задължителните от имунизационния календар и препоръчителните. Ние – родители и общество, оставаме скептици по отношение на ваксините. Дори и след Ковид 19. Особено тревожен е фактът, че няма никакъв интерес към ваксината срещу папилома вирус – за превенция на рак на маточната шийка и на други онкологични заболявания.
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg