Шестото издание на международната онлайн конференция "Чиста енергия за хората" се проведе в края на април.
Организациите "Природозащита от трето поколение" E3G и CEE Bankwatch Network, се присъединиха като партньори към основните организатори: Екологично сдружение "За Земята".
Тазгодишното издание акцентира върху усилията и трудностите, свързани с увеличаването на темповете на сградно обновяване и с ускореното въвеждане на индивидуално и централизирано екологично отопление. Вниманието беше насочено към термопомпите, соларното отопление и топлофикациите, и бяха обсъдени потенциала и икономическата им рентабилност. Разгледани бяха европейски и национални политики, а също и финансови инструменти и програми, ориентирани към домакинствата.
Конференцията беше със свободен достъп за всички желаещи и в нея участваха граждани, експерти и политици, които обсъдиха предизвикателствата и възможностите в контекста на европейските усилия за декарбонизация на сградния фонд и отоплителния сектор.
Участници от Белгия, Германия, Франция, Обединеното кралство, Латвия, Естония, Полша, Унгария и България споделиха опит в създаването на достъпни решения за чисто и зелено бъдеще.
Сред обсъдените теми бяха:
• Директивата за енергийните характеристики на сградите: напредък на преговорите в ЕС;
• Финансиране на енергийния преход;
• Политики за изграждане на устойчив и справедлив пазар на термопомпи;
• Пътна карта за сградна декарбонизация спрямо енергийния сценарий CLEVER;
• Добри практики в отоплението с възобновяеми енергийни източници в сградите;
• Подготвяне на сградите за нискотемпературно отопление;
• Сградното обновяване в Централна и Източна Европа и какво става на национално ниво в България, Естония и Латвия;
• Най-добри практики в областта на енергийната ефективност и битовото отопление;
• Повишаването на квалификацията в строителния сектор като фактор, подпомагащ екологичния преход;
• Намаляване на замърсяването на въздуха от отоплението;
• Повишаване на екологичността на централизираното топлоснабдяване в Централна и Югоизточна Европа;
• Декарбонизация на топлофикационните мрежи в Европейския съюз и други.
Бяха представени и работещи европейски примери за енергийни общности за отопление и охлаждане, резултатите от програмите Life+ за подмяна на отоплителни уреди в България, както и ефекти от забраната на отоплението на твърдо гориво в Полша, въведена още през 2018 г. в Краков.
Подробности чуйте в звуковия файл – "Зелени минути" в предаването "Лабиринти на познанието".
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg