"Другаде" е изложба във "Виваком Арт хол" Оборище 5, където можете да се потопите в приказния, фееричен свят на радост, спокойствие и замечтаност сред картините на българската художничка Лариса Илиева, която живее и твори в Париж. Нейни творби могат да се видят на изложби в България, Франция, Люксембург, в частни колекции по цял свят.
През последните години Лариса смесва абстрактното и реалното и използва колаж, акрил, пастел, темпера и китайски туш, за да създава своите цветни феерии, сред които понякога се появяват женски фигури или части от тялото. Мечтателният свят на художничката намира израз в стратта ѝ към ярките тонове. Натрупаните в паметта ѝ образи, звуци, ухания се съживяват върху платното във вид на вихрещи се цветни магми, като изблик на нови емоции и желания за споделяне. Пресичат ги жестове от пастозни мазки, линии щрихи и различни текстури, издаващи любовта към вековните традиции в рисуването. В новите ѝ пространства се смесват образи, флуиди, необясними неща, каквито вижда в живота и такива, каквито са в сънищата, фантазиите, мечтите.
С всяка следваща картина цветовете стават все по-ярки и топли, може би като реакция на подсъзнанието срещу негативите на съвремието ни, вид бягство, успокоение и уединение сред магмата от интензивни тонове. Картината "Радостта на живота", например, пресъздава импулсите на щастието, усещането за безгрижие и фриволност, идващи от някакъв измислен свят, в който съзнанието иска да живее необоспокоявяно от проблемите на действителността. Също както в двора на Луи XIV, придворното общество се опиянява от непрекъснат празничен екстаз и се откъсва от реалностите на времето.
"Другаде", "Сън в лятна нощ", "Непознат свят", "Радостта на живота", "Съвременна Мадона" са само част от наименованията на картините от изложбата на Лариса Илиева.
Чуйте интервюто с художничката!
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg