България все още е една от най-зависимите от въглища държави в ЕС и в страната се наблюдават най-високи нива на прахови частици, които всички българи дишат.
Разходите за медицинска помощ, свързана с въздействията върху здравето на българите от добива на въглища са 11.8 милиарда евро. Това са данни за периода 2016 – 2020.
"Грийнпийс – България" призовава към подкрепа за жителите на град Бобов дол и село Големо село, които от години се борят за чист въздух.
ТЕЦ "Бобов дол", свързвана с Христо Ковачки, е системен замърсител на природата. Местните жители редовно подават сигнали срещу централата, но тя само получава по някоя глоба и продължава да работи, а за хората остава разочарованието, че институциите отново ги пренебрегват.
ТЕЦ "Бобов дол" системно запрашава и обгазява двете населени места, с което поставя здравето на жителите им в сериозна опасност.
Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС), която издава разрешителните на топлоцентралите, реши по своя инициатива да преразгледа условията, при които работи ТЕЦ "Бобов дол" заради сигнали за замърсяване на въздуха още от 2019 г.
Хората от Бобов дол и Големо село искат гаранции, че здравето им ще бъде защитено.
Помогнете им, като изпратите писмо!
Писмото ще подкрепи исканията на жителите в района на топлоцентралата, а именно:
• Да се постави в района на ТЕЦ "Бобов дол" постоянна измервателна станция за следене на качеството на въздуха, която да показва данни в реално време;
• Ежедневните данни от станцията да бъдат публични;
• Да се спре работата на централата, ако нарушава нормите за замърсяване;
• Край на горенето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол".
Съобщенията, които гражданите изпращат се получават от Росалина Инджиева, директор на агенцията. Г-жа Инджиева носи отговорност за мерките, които могат да бъдат предприети срещу замърсяването от ТЕЦ "Бобов дол". Колкото повече писма бъдат изпратени, толкова по-голям е шансът институциите да вземат мерки срещу престъпните дейности към здравето на хората и да действат по-смело срещу замърсителите!
Изпратете писмо като последвате този линк.
Единствените лични данни, които са нужни, за да станете част от петицията, са имената и имейл адреса Ви.
Ако все още се колебаете, поставете се на мястото на хората от Бобов дол и Големо село:
Саждите от топлоелектроцентралата покриват с мазен слой детски площадки, домове, автомобили и всичко, намиращо се на открито. Често има дни, в които запрашаването в района е толкова силно, че хората не могат изобщо да излязат навън. Все повече са сигналите за обгазяване, което предизвиква парене на очите и сърбежи по кожата. Местните жители се оплакват от респираторни и злокачествени заболявания, които без съмнение са предизвикани именно от замърсяването, което са принудени да търпят.
Този кошмар може да бъде спрян!
Крайният срок за изпращането на писма е 15 май. Бъдете с хората от района на Бобов дол в този критичен момент. Изпрати писмо и сподели информацията с приятели и близки! Чистият въздух е основно човешко право, което трябва да защитим.
Тук можете да гледате видеа, които показват как осъмват жителите на Бобов дол и Големо село и какво дишат.
Десислава Микова, координатор Кампания "Климат и енергия" на "Грийнпийс" – България разяснява казуса с ТЕЦ Бобов дол в "Зелени минути".
"Грийнпийс - България" отбеляза 12 години работа в защита на хората и природата.
Едно от последните постижения на организацията беше победата срещу замърсяването от "ТЕЦ Марица изток 2".
През март 2023 г. Съдът на Европейския съюз отсъди в полза на околната среда в дело срещу "ТЕЦ Марица Изток 2"! Според решението на съда българските институции нарушават европейските закони, като позволяват на централата да замърсява със серен диоксид над нормите. Решението на Съда на ЕС е ключово и ще промени начина, по който родните съдилища разглеждат съдебни искове срещу въглищните централи.
"Грийнпийс – България" подкрепи иселата в района на град Сливница в битката им с въглищна компания, която заплашваше да съсипе домовете им. Намерението на фирмата беше да добива лигнитни въглища в непосредствена близост до къщите на хората.
Ако беше осъществена, дейността на мината щеше да отрови почвите, водите и въздуха в района. Без препитание щяха да останат земеделци, животновъди, пчелари, а стотици хиляди левове, инвестирани в туризма, щяха да бъдат похабени. Зад искането за отмяна на разрешителното на мината застанаха повече от 1500 души, а организацията подкрепи юридически земеделеца Емил Мирчев срещу минната компания. Резултатът – плановете на фирмата са провалени. "Грийнпийс – България" продължава да следи казуса, за да се увери, че апетитите към плодородната земя на Сливница няма да се събудят отново.
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg