Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Панев: 3% бюджетен дефицит е лесно постижима цел

| обновено на 18.07.23 в 12:03
Снимка: БГНЕС

Депутатът от парламентарната група на ПП-ДБ, Владислав Панев коментира в ефира на “Нашият ден“, че в Бюджета за 2023 г. няма “новина“.

“Целта от 3% бюджетен дефицит лесно ще бъде постигната, независимо какво говорят от служебното правителство. Факт е, че приходите са леко оптимистични заради това, че вероятно инфлацията ще бъде по-ниска в края на годината от заложената в бюджета“, казва още Панев в ефира на “Нашият ден“.

“Да се говори за реформи в Бюджет 2023, не само е нескромно, но е почти невъзможно. Ако искаме и доходите да растат, и България да стане успешна държава, такива реформи би трябвало да бъдат заложени в следващия бюджет“, казва още той.

“Според него това ще се случи, виждаме че икономическата ситуация е доста странна – от една страна почти няма безработица, не само в България, но и в цяла Европа, което е предпоставка и за повишаване на инфлацията. Това, от което България има нужда е по-добро образование, а това не се прави от днес за утре“.

В предаването Панев отбелязва, че според него “приходите са малко оптимистични“:

“Факт е, че приходите са леко оптимистични заради това, ме вероятно инфлацията ще бъде по-ниска в края на годината от заложената в бюджета“.

Относно протестите, Владислав Панев изразява съмнения, че те ще постигнат своите цели, “тъй като това може да бъде подбудител за протести в други сектори“.

В интервюто Панев посочва също, че причината за най-ниската икономическа активност в ЕС и най-ниските доходи в държавата е наличието на корупция и злоупотреби, последвани от влошаващото се образование. Панев изтъква също, че само усвояването на еврофондовете не е достатъчно за повишаване на благосъстоянието, важно е и начина на тяхното използване.

Владислав Панев подчертава също важността на модернизацията на железопътната инфраструктура и подвижния състав, включително и градските железници в София. Той смята, че енергийната трансформация е най-важната тема, тъй като се нуждаем от изграждане на умни мрежи, които да поддържат производството на чиста енергия от малките производители.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12