Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Панев: 3% бюджетен дефицит е лесно постижима цел

| обновено на 18.07.23 в 12:03
Снимка: БГНЕС

Депутатът от парламентарната група на ПП-ДБ, Владислав Панев коментира в ефира на “Нашият ден“, че в Бюджета за 2023 г. няма “новина“.

“Целта от 3% бюджетен дефицит лесно ще бъде постигната, независимо какво говорят от служебното правителство. Факт е, че приходите са леко оптимистични заради това, че вероятно инфлацията ще бъде по-ниска в края на годината от заложената в бюджета“, казва още Панев в ефира на “Нашият ден“.

“Да се говори за реформи в Бюджет 2023, не само е нескромно, но е почти невъзможно. Ако искаме и доходите да растат, и България да стане успешна държава, такива реформи би трябвало да бъдат заложени в следващия бюджет“, казва още той.

“Според него това ще се случи, виждаме че икономическата ситуация е доста странна – от една страна почти няма безработица, не само в България, но и в цяла Европа, което е предпоставка и за повишаване на инфлацията. Това, от което България има нужда е по-добро образование, а това не се прави от днес за утре“.

В предаването Панев отбелязва, че според него “приходите са малко оптимистични“:

“Факт е, че приходите са леко оптимистични заради това, ме вероятно инфлацията ще бъде по-ниска в края на годината от заложената в бюджета“.

Относно протестите, Владислав Панев изразява съмнения, че те ще постигнат своите цели, “тъй като това може да бъде подбудител за протести в други сектори“.

В интервюто Панев посочва също, че причината за най-ниската икономическа активност в ЕС и най-ниските доходи в държавата е наличието на корупция и злоупотреби, последвани от влошаващото се образование. Панев изтъква също, че само усвояването на еврофондовете не е достатъчно за повишаване на благосъстоянието, важно е и начина на тяхното използване.

Владислав Панев подчертава също важността на модернизацията на железопътната инфраструктура и подвижния състав, включително и градските железници в София. Той смята, че енергийната трансформация е най-важната тема, тъй като се нуждаем от изграждане на умни мрежи, които да поддържат производството на чиста енергия от малките производители.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31