От 1 август Културният институт в "Красно село" ще бъде озвучен от картините на д-р Емилия Юкер. Те представляват един своеобразен синтез между музика и живопис.
Част от произведенията в изложбата, озаглавена "Музикални емоции", са рисувани на живо по време на концерт на пианистката Марина Савова и са вдъхновени от музиката на Шопен, Брамс, Лист, Клара и Роберт Шуман.
Емилия Юкер има художествено и музикално образование, дипломиран инженер е и доктор по биология. В последните си творчески проекти тя експериментира с абстрактна живопис и съчетава страстта си към класическата музика с изобразителното изкуство, като създава нова форма: визуализиране на звуци от клавирни концерти, опери и симфонии в криви, т.е. творческо представяне на звукови картини във формата на кланг–рисунки.
Председател е и на културното дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург", което съществува вече 17 години. Тя е и един от директорите на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина.
Неслучайно на откриването тази вечер от 18 часа зам.-председателката на Конфедерацията Снежина Галчева ще каже няколко думи за художничката. Тогава за първи път пред публика ще прозвучи и Химнът на българската култура по света. Текстът е високо оценен, а негов автор е именно Емилия Юкер.
Тя се завръща в родния си град София, за да представи силата на музиката, която устоява на всичко и продължава да вълнува хората. Говори и за любовта, която се появява в картините ѝ отново заради музикалното влияние на произведенията, които пресъздава, и най-вече за хармонията, която всеки от нас може да открие в творбите ѝ.
Освен музиката в основата на творчеството на Емилия Юкер е и животът. Защо – чуйте в звуковия файл. В него можете разберете и как точно художничката създава звуковите си картини.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg