Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обикновените истории на жертвите на трафика на хора

Снимка: fra.europa.eu

Обикновените истории на жертвите на трафика на хора – разказваме ви ги заедно с Моника Николова, регионален мениджър на неправителствената организация "Кампания А-21".

0800 20 100 – това е Националната телефонна линия за борба с трафика на хора. Тя е напълно анонимна и работи 24 часа и всеки гражданин може да се обади – независимо дали е жертва, или е забелязал нещо съмнително. Неслучайно случаят на Дебора от последните седмици накара много специалисти да мислят именно в тази посока – че може би не става въпрос за обикновено домашно насилие, а по-скоро за склоняване към проституция и трафик.

Често в социалните мрежи ние предоставяме информация, която може да въвлече човек в неприятна ситуация. Опитът показва, че трафикантите използват всяка информация. Първоначално похитителят започва с ухажване, влага време и усилия да създаде емоционална връзка, а жертвата не се разпознава като жертва. Намерението за трафик се осъществява по-късно, връзката понякога продължава с години, докато жертвата бъде изкарана извън България, и тогава започва кошмарът... 

Затова превенцията, информираността е много важна, защото, попадне ли се в трафик, процентът на измъкване е много малък.

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – fra.europa.eu

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31