За 39-и път в Созопол си дават среща всички поколения на хората на изкуството. Започват Празниците на изкуствата Аполония. Фестивалът ще се проведе от 28 август до 5 септември в Созопол.
Откриването е на 28 август с гала концерт на Музикален театър "Стефан Македонски“ в Амфитеатъра на Созопол. Ще звучи музиката на Калман, Йохан Щраус (син), Лехар и др.
Традиционното начало на всяко издание на фестивала е откриването на изложбите. Днес след 18.00 ч. в Художествената галерия могат да бъдат разгледани изложбите: "Жените и Международното триенале на сценичния плакат“, "Завръщането. Срамежливата интимност“ на Лоте Михайлова , както и изложба на дипломантите от Националната художествена академия.
Сред изпълнителите са и супергрупата "Фондацията", легендарните рок групи "Сигнал" и Б.Т.Р., поп изпълнителите Мария Илиева, Михаела Маринова, джаз триото на Васил Спасов и много други.
Ръководител на майсторския клас по творческо писане е Георги Господинов, а майсторския клас по цигулка води световноизвестният цигулар и музикален педагог Минчо Минчев.
Почитателите на българското кино могат да видят документалните ленти "Моралът е доброто", режисиран от Веселин Диманов, и "Ваклуш" с режисьор Николай Василев, като и игралните "Шекспир като улично куче" на режисьора Валери Йорданов, "Анна" на Боримир Илков и други.
В програмата са включени постановки на Народен театър "Иван Вазов", Театрална работилница "Сфумато", Сатиричен театър "Алеко Константинов" и други.
На 2 септември в Созопол е предвидена среща с Нобеловия лауреат за литература Светлана Алексиевич.
Програмата фестивала можете да видите тук: Аполония 2023
Повече можете да чуете в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg