"Физиката никога не е под въпрос. Въпросът е с какво ще я съчетая – с информатика, изкуствен интелект или ще остана с чиста физика. Но логиката за мен е това, което води живота ни." Така започва разговорът ми с Виктор Михайлов – медалист от 52-та международна олимпиада по физика, която се състоя миналата година /2022/ с домакин Швейцария. Тогава той е ученик в 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски". Това е олимпиадата на която българският отбор отбеляза своето най-добро представяне от началото ѝ до сега – 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови медала. Единият от бронзовите медали печели Виктор."Още от 5-и клас той ми направи впечатление със сериозното си отношение по математика, по-късно неговият потенциал се разви и спечели медали на математически олимпиади. Многоемотивиран, амбициозен преследва целите си и знае как да ги постигне. Разбира се, зад всичко това стои много труд. Заедно с това е и много стабилен психически"– разказва за него учителят му Илия Костов, днес старши преподавател във Втора английска езикова гимназия.
Днес Виктор вече е студент в Оксфордския университет. Обикновено срещите с лауреатите и стипендиантите на Фондация Еврика започват с разговор за настоящето или миналото, но неочаквано за мен разговорът ни с Виктор тръгва от плановете му за бъдещето и то след като завърши висшето си образование.
Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..
На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg