Колко хубава дума е "независимост", назоваваща едно така желано и така рядко постигано състояние. А даваме ли си сметка, че голямата магия на думата, а оттам и на състоянието, се крие в най-малката ѝ съставна част – отрицателната частица "не", показваща, че бремето на зависимостта е отречено и отхвърлено.
Обикновено никой не обича да чува "не" – то ни плаши, разочарова или ядосва, кара ни да се чувстваме отхвърлени, неоценени, маловажни. Защо тогава липсата му в общуването ни напряга и в крайна сметка ни кара да сме предпазливи и дори подозрителни, а хората, които не умеят да казват "не", ни създават повече неудобства, отколкото тези, които ясно и категорично произнасят така неприятното иначе "не".
Излиза, че недолюбваното отрицание ни е необходимо, полезно и ценно като израз на нашето себеутвърждаване и отстояване на личните граници, но и като сигурност и почтеност в отношенията ни с другите.
Научаваме ли се да казваме "не" или то е естествена част от израстването ни като автономни същества, която, ако не се потисне и отхвърли в ранните години, по-нататък ни предпазва от посегателства и злоупотреби с личността ни. Какво означава детското "не", прекаленото или липсващо родителско "не", има ли разлика между мъжкото и женското "не". Можем ли да се научим да заявяваме себе си, ако тази възможност не ни е била дадена в първите години от живота ни. С тези въпроси се обръщаме към Венета Младенова – психолог и психотерапевт.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Снимка – Pixabay
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg