Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училище сключи договор със своя ученичка, за да се върне като учител

Снимка: Ани Петрова

Директорката на СУ "Емилиян Станев" във Велико Търново, г-жа Кина Котларска, в последните дни събуди голям интерес със своето необичайно решение да инвестира в учениците на училището, като им предостави възможността да получат висше образование и след това се върнат като учители в същото училище. Тази интересна инициатива събра вниманието и стана тема на дискусия в медиите.

В интервю за предаването "Нашият ден" г-жа Котларска поясни своето решение. Тя сподели, че като директор винаги се стремила да бъде в крак с динамиката на училищната общност, да предвижда нуждите на училището и да предоставя високо качество на образованието.

"Един директор винаги знае и може да прецени след колко време какъв специалист ще му трябва", обяснява тя.

"Всеки директор си следи динамиката на училищната общност – на кои колеги предстои пенсионирани и как върви приемът. Това е абсолютно предвидим процес", посочва още Котларска.

Тя споделя, че идеята се е породила след разговор с една от ученичките на училището. Тя сключва договор с нея, съгласувайки следните клаузи: училището поема семестриалните такси, които се плащат след представяне на документ за платена такса и документ за взети изпити от студента. В замяна, стипендиантът се ангажира да се завърне и работи в училището за пет години след завършване на образованието си. Финансирането на таксите идва от бюджета на училището.

На въпроса какво стимулира младите хора да се върнат и да работят като учители, г-жа Котларска разкрива, че някои от тях изразяват притеснение по повод дългия период на ангажимент.

"Притеснява ги периодът, вижда им се малко дълъг. Не са сигурни дали биха се върнали като учители. Смятат, че ще пропуснат възможности, ако се съгласят на този вариант. Вижда им се малко ограничаващо", казва тя.

Идеята на г-жа Котларска, макар и нестандартна, представлява опит да се насърчи образователният сектор в страната и да се задържат талантливите млади хора в областта на образованието.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35