Художничката Мира Бъчварова представя изложбата "God save the art" на 2 ноември от 19.00 ч. в галерия на столичен хотел. Изложбата продължава до 7 ноември. На закриването ѝ е и премиерата на романа на Велика Ком – "Пепел, рози и метаморфози".
Експозицията събира 40 картини – абстрактно изкуство, модерно изкуство – маслена и акрилна техника. Има експонати на шапки и конструкции от различни пърформанси на Бъчварова. Fashion show с най-новите ѝ произведения на модното изкуство, вдъхновени от Rock stars и нощния живот, са част от акцентите на откриването.
"Зад всяка картина има история. Тя ще бъде достъпна на изложбата и чрез QR кодове. Искам всеки да се опита да се гмурне откъм света на фантазиите. Новият начин, по който се показват картините, оставя една следа, и на мен това ми се иска – да оставя следа. За да накараш някои да влезе в театъра на изкуството, трябва да му направиш пърформанс. О, да, изкуството е навсякъде и вие сте изкуство, а моята роля е да облека душата ви със страст, възхита, творчество."
Творбите на Мира са абстрактни, с много цветове. Провокирани са и са вдъхновени от различни събития, като в творчеството си художничката често засяга важни социално наболели проблеми. Сред темите на експозицията са конете, Африка, красотата в света, различния поглед към него.
Изложбата ще бъде в галерията на Art hotel 158, ул. "Княз Борис l",158 от 2-ри до 7-и ноември.
Мира Бъчварова е член на Съюза на българските художници. Завършва средното си образование в Техникума по облекло и дизайн "Вела Благоева“. Следва в Националната художествена академия художествено и пространствено оформление. Била е дизайнер на костюми в редица филмови продукции и театрални постановки.
Снимки – Любомир Христов, Ангелина Грозева, Яна Пункина
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg