Художничката Мира Бъчварова представя изложбата "God save the art" на 2 ноември от 19.00 ч. в галерия на столичен хотел. Изложбата продължава до 7 ноември. На закриването ѝ е и премиерата на романа на Велика Ком – "Пепел, рози и метаморфози".
Експозицията събира 40 картини – абстрактно изкуство, модерно изкуство – маслена и акрилна техника. Има експонати на шапки и конструкции от различни пърформанси на Бъчварова. Fashion show с най-новите ѝ произведения на модното изкуство, вдъхновени от Rock stars и нощния живот, са част от акцентите на откриването.
"Зад всяка картина има история. Тя ще бъде достъпна на изложбата и чрез QR кодове. Искам всеки да се опита да се гмурне откъм света на фантазиите. Новият начин, по който се показват картините, оставя една следа, и на мен това ми се иска – да оставя следа. За да накараш някои да влезе в театъра на изкуството, трябва да му направиш пърформанс. О, да, изкуството е навсякъде и вие сте изкуство, а моята роля е да облека душата ви със страст, възхита, творчество."
Творбите на Мира са абстрактни, с много цветове. Провокирани са и са вдъхновени от различни събития, като в творчеството си художничката често засяга важни социално наболели проблеми. Сред темите на експозицията са конете, Африка, красотата в света, различния поглед към него.
Изложбата ще бъде в галерията на Art hotel 158, ул. "Княз Борис l",158 от 2-ри до 7-и ноември.
Мира Бъчварова е член на Съюза на българските художници. Завършва средното си образование в Техникума по облекло и дизайн "Вела Благоева“. Следва в Националната художествена академия художествено и пространствено оформление. Била е дизайнер на костюми в редица филмови продукции и театрални постановки.
Снимки – Любомир Христов, Ангелина Грозева, Яна Пункина
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg