Какви са най-честите схеми на романтичните измами у нас и как да не станем жертва на романтична измама? И по-точно на онлайн измама. Романтичната измама онлайн е международно киберпрестъпление. Жертвите се въвличат в любовни отношения и обещания за брак онлайн и чрез емоционални манипулации, като се мотивират да изпращат големи суми пари по различни причини на своите фалшиви "любими“.
Лидия Загорова е директор на Обществото на гражданите срещу романтичните измами в България, директор на фондация "Пренебрегнати жени и деца". Пред издаване е нейната книга "Романтичните измами онлайн", която е базирана на собствен опит – съдби на жени и психологически анализ на явлението.
За това съвременно явление Лидия Загорова разказва повече в "Законът и Темида":
"Романтичната измама онлайн е престъпление, при което съответните извършители – криминални групи или единични извършители – обикновено от други страни (оказа се, че има и българи), въвличат чрез измама и любовни манипулации жертвата си в имитация на любовни отношения, на брачни отношения, създават се отношения на довереност, любов и силна привързаност, семейство... Крайната цел е материална облага, получаване на пари или използване на жертвата за муле за пренасяне на пари, пране на пари.
В най-общия случай това е отправено към целевата група на жени, които са над 60 години – вдовици, разведени, самотни и търсещи партньор в живота. Но не само. Целевата група може да бъде и млади жени, дори и тийнейджъри, с които се злоупотребява. Общото е въвличането чрез емоционална манипулация чрез любов. Измама с романтика.
Много от хората не са ориентирани за опасностите в интернет и че не трябва да контактуваш с човек, когото не познаваш добре – да му отдаваш чувствата си и да му даваш пари. Има и измамени мъже, даже те се влюбват по-силно... отдават своите надежди, чувства и средства.
В световен мащаб явлението е изключително мащабно – говорим за милиони пострадали и за трилиони загуби на средства от тези измами. Най-често са интелигентни жени с пари, но някои влизат в заеми и кредити...
Най-честата схема. Измамниците ползват откраднати снимки на популярни и не толкова мъже, красиви, харизматични – най-често това са реални генерали от Американската армия, спортисти, артисти или просто хубави мъже с излъчване. Най-често образите във фалшивите профили се представят като американски военнослужещи в мисии на ООН в горещи военни зони – Сирия, Афганистан, Йомен, Украйна напоследък... Други се представят за инженери на нефтени платформи, лекари... Всякакви неща. Всичко е дълбоко секретно, поради което не могат да осъществяват видеоконтакти, само понякога разговори по телефона и непрекъснат чат. Лъжите са страхотни и опашати – до получаване на пари. След въвличането на жената в тази любовна манипулация тя е готова вече всичко да даде. Жената хлътва загубва чувства, пари и всякаква перспектива за живот.
Психологически профил на измамниците. Реално зад харизматичните снимки в профила стоят най-често (без да слагаме етикет върху черната раса и африканския континент) африкански скамъри (от scam – измама, англ.), най-често от Нигерия, Гана. Също, по сведения на ГДБОП – от Того Бенин и Кот д'Ивоар. Има базирани в Индия, Тайланд, Пакистан. Има и българи, които участват в схемата, независимо дали от тук, или от някоя друга европейска държава. Най-известни са нигерийските скамъри, които от години практикуват романтични измами, с това, че са много опитни, речовити, чаровни."
Ясен Танев – експерт по киберсигурност, коментира това международно престъпление:
"Забелязваме, че хората, които са жертва на това престъпление, се чувстват сами, изключват се от реалния живот, живеят в киберпространството или просто не могат да се адаптират в динамичния свят и заради това потъват в социалните мрежи. В тази дигитална комуникация те губят представа за това какво е истинско. Когато започнеш да не можеш да различаваш истинското от фалшивото, тогава измамниците, които много добре познават и планират човешката психология, с фалшиви профили и профилни снимки, добре изчистени истории, започват да търсят своите жертви. Преминават през един много ясен сценарий, предизвикват първо интереса, после – печелят доверието, създават емоционална връзка. В момента, в който човек е запленен и на хормонално ниво е разклатен и повярва, симулират инцидент и искат пари. Всичко това е много внимателно планирано – наричаме го "социално инженерство" – комбинация от психология и емоционален и хормонален баланс.
Най-добрият начин да не станете жертва на романтична измама онлайн е да комуникирате с истински хора. Истината е, че във Фейсбук нищо не може да бъде истинско... Моят професионален съвет – ако сте емоционално нестабилен, избягвайте дигиталните контакти и ако някой ви поиска пари, не му ги давайте. Защото любовта не се купува и не може да бъде преживяна онлайн."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Pixabay и БНР
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg