"Хроничната обструктивна белодробна болест е едно заболяване с изключително важно социално значение. Това е болестта на пушачите. В България последното национално проучване на Националния център по обществено здраве към МЗ показва, че 39.4% от възрастното население в страната употребява тютюневи изделия", казва за "Нашият ден" д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести.
Тя допълва, че България е от страните, където около 10% от населението са болни от ХОББ. Но, ако се направи справка в НЗОК, само 100 000 се лекуват, което означа, че има много недиагностицирани болни.
Много е тревожна статистиката от Европа за нашите деца. 15-годишните и 16-годишните момичета са на първо място на Стария континент. А момчетата са на второ място след Хърватия.
"Голяма част от българските деца живеят в домове, в които се пуши. А тези деца науката показа и клиничните наблюдения, че в по-ранна възраст могат да развият ХОББ. Както и рискът от бронхиална астма при деца, които са подложени на въздействието на тютюнев дим", посочва пулмологът.
Зад тютюнджийската кашлица, зад нейната маска, се откриват редица заболявания, включително и ХОББ. Хроничната кашлица, която не отминава повече от 8 седмици, говори за проблем, който трябва да се провери при специалист по белодробни болести. Кашлицата не трябва да се пренебрегва, както и другите типични симптоми на ХОББ като затруднено дишане, стягане в гърдите и отхрачване на секрет.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg