Часове на знание и чиста литературна радост обещава проф. д-р Петър Стоянович за новата си книга "Несвършващо време. Спомени".
"Разбира се, като всяка една биография, няма как да има претенцията да бъде статистически документ. Тя има една избирателност на събития, на теми, на личности. Тази книга е групирана като фамилна история", споделя той.
В книгата той разказва за софийското си детство през 70-те, 80-те и 90-те години, със всичките лица, къщи, събития, начин на живот. Разбира се, нормално за онази епоха следват казармата и следването на история във Виенския университет.
"Това всъщност 100% е една книга от всички книги, които съм написал досега, която не е в сферата на научния исторически разказ", казва той.
В предговора на книгата проф. Стоянович критикува тези, които не пишат мемоари, от друга страна, критикува тези, които пишат, защото и двете групи има за какво да бъдат бичувани. Тези, които не пишат спомени, обричат общия разказ на непълноценност.
"Големият разказ е сбор от малките разкази на всеки един от нас, затова, който не пише, той има в някаква степен една виновна отговорност към общия ни разказ", посочва професорът.
"С едно намигване към публиката съм завършил с наклонен шрифт, нещо в скоби, което казва, че при интерес нещата продължават. Такива нещо трябва да се пишат в годините на духовна бодрост", допълва той.
Стоянович е използвал семейната история, за да оформи някаква среда за това читателят да разбере в какви условия и под какви влияния и израснал.
"Същинските спомени – тия, които човек понякога даже няма сила да разкаже, се съдържат много повече в душата и в сърцето. А тези, които разказват разумът, хуморът и душата, която лети, са тези, които лесно се четат", пояснява авторът.
В заключение, той посочва, че докато имаме спомен за времето, желание, вътрешна необходимост да го преживяваме отново през спомена за нашите хора и през надеждата на тези, на които ще оставим времето, то е несвършващо. То ще свърши само когато ние се откажем от отговорността и удоволствието да го преживяваме отново и отново.
Целия разговор с проф. Петър Стоянович в предаването ''Нашият ден'' можете да чуете от звуковия файл.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg