Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мовембър или време за мъже…

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Тематичен разговор с акад. Чавдар Славов, ръководител на Клиниката по урология и андрология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". В диалога с известния лекар и учен поставихме акцент върху познати проблеми: уголемената простата (ДПХ), онкологичните диагнози в урологията, симптоматиката, анамнезата и лечението. Мъжете трябва да бъдат не само информирани, но и мотивирани да ходят на профилактичен преглед. Той включва различни етапи – от туширане на простатната жлеза до кръвен туморен маркер, известен като простатно-специфичен антиген (PSA).

Говорихме и за лекарствената и "добавъчната" терапия, като в диалога се включи редакторът Кирил Чобанов с въпроси за различните хранителни добавки и техния реален ефект.

"Тази често подвеждаща, но агресивна реклама е предпоставка хиляди мъже да се самолекуват, а това носи определени рискове. Има продукти с доказан ефект, които са достъпни без рецепта, но дори и тогава те трябва да бъдат предписани от лекар – поясни акад. Славов и добави – тези препарати не са преминали през клинични изпитания, но добрият уролог е проследил положителното въздействие на някои от тях и смело може да ги препоръча."

В поредното издание "За здравето" включихме и проф. Ива Петкова с информация за провеждащия се Национален симпозиум на тема "Интрабулбарни тумори". Един от най-изявените специалисти по очни болести поясни, че подобна проява се провежда за пръв у нас, но това е особено важна стъпка: "Злокачествените заболявания в областта на офталмологията са изключително сложна за лечение и диагностика патология, която, за съжаление, засяга както хора в напреднала възраст, така и деца" – поясни проф. Петкова.


В духа на основната тема, посветена на борбата с рака на простатата, продължихме разговора с акад. Чавдар Славов, и засегнахме теми като начина на живот, спорта, ползата от пешеходните разходки и правилния хранителен режим. 

Какво представлява брахитерапията и кога бива прилагана? – попитахме акад. Славов, който прилага метода от няколко години по най-съвременен европейски алгоритъм. Направихме разграничение в лечението с различните дози брахитерапия – високо- и нискодозова. Оказва се, че прилаганият от нашия гост метод включва ниските терапевтични дози, което води до много по-голям лечебен ефект. Детайли от разговора бяха и някои особености при урологичните болести, които включват географски, расови и наследствени фактори.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод три: На всякъде по пътя – шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 19.12.24 в 09:15
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден, обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30