На 7 декември светът отбелязва Международния ден на гражданската авиация, който е посветен на важна роля на гражданската авиация в международния душен транспорт и социално-икономическото развитие на сегашното време. Този ден има дълбоко историческо значение, тъй като на 7 декември 1944 г. 26 държави подписаха Конвенцията за международна гражданска авиация в Чикаго. С този акт се поставя основата за регулирането и развитието на международния въздушен транспорт.
Международният ден на гражданската авиация започва да се отбелязва през 1994 година, по случай 50-годишнината от създаването на Международната организация за гражданска авиация (ICAO). Целта му е да се подчертае важността на гражданската авиация за световната икономика и взаимното сътрудничество между.
За да разберем какво означава Международният ден на гражданската авиация за хората, които решават да са част от тази индустрия, проведохме интервю с българката Катерина от Бургас, която работи като стюардеса в най-голямата авиокомпания в Европа. В момента на разговора тя се намира между Мюнхен и Берлин.
В "Нашият ден" Катерина сподели, че обича своята работа. Тя признава, че се стреми да организира личния си живот така, че да може да съчетава пътуванията си с разглеждането на интересни градове и туристически забележителности. Това е предимство, което предоставя работата като стюардеса.
Относно връзката с пътниците, Катерина сподели, че в самолета често се случват приятни неща, но има и предизвикателства, особено когато има болен пътник.
Независимо от това, тя казва, че е вдъхновена от групите от пътници, които ръкопляскат при кацане на самолета, и го намира за много приятен жест.
Интервюто с Катерина отразява духа на Международния ден на гражданската авиация, който се фокусира върху връзките между хората и важността на сигурността, ефективността и редовността в международния въздушен транспорт.
Този ден ни напомня за значимостта на гражданската авиация в световния компютър и нейния принос за глобалната мобилност и информираност.
Чувайте разговора в звуковия файл.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg