Коледните и новогодишните празници наближават. Как да опазим собствеността си – движимо и недвижимо имущество – през празничните дни? Невинаги премисляме, когато оставяме белези, например във Фейсбук, че сме далеч от дома си. Има ли сигурен начин за предпазване на имуществото?
Тодор Тодоров – графолог и криминалист, консултант на предаването "Законът и Темида", обяснява:
"Не съществува напълно сигурен начин за предпазване, но може да се направи така, че имуществото като цяло, макар че е неодушевен предмет, "да се съпротивлява" и да не дава възможност на крадеца лесно да проникне и да осъществи своите намерения. Това, естествено, зависи от собственика на недвижимия или движимия имот. Говоря по темата с болка, защото имам лични наблюдения върху поведението на обществото у нас.
Обществеността в България не милее много за имуществото си, колкото и тежко да е това мое твърдение. Това показва моя личен опит. Милеят повече за движимото, за недвижимото нищо не правят, а след това се оплакват или пък си мислят, че на тях не може да се случи. Обикновеният гражданин може да направи много, за да противодейства на намеренията на престъпника. А крадците са доста интелигентни и не бива да бъдат подценявани.
Ние не можем да спрем крадеца, но можем да го затрудним, да го забавим, защото той разчита на времето – то е лимитирано. Това е особено валидно за т.нар. "апартаментски кражби".
Няколко много прости неща:
Ако собствениците отсъстват, могат да симулират, че са вътре. В момента на пазара има едни електронни устройства, не много скъпи, които се настройват по дати и дни от седмицата, като се включват някои осветителни тела и така през 2-3 часа светва спалнята, хола, кухнята... и създава симулация, че стопаните са вътре.
Другата симулация (не е за препоръчване) – някои оставят музика, обаче съседът почва да се оплаква в близкото районно на МВР...
Има едно много просто нещо – да се остави пред входа неизхвърлена смет (ама не биологична, та да замирише).
Друг навик на крадците е да оставят солета под изтривалката – и наблюдават няколко дни. Ако солетата не се смачка, значи собствениците ги няма. Тогава, преди да заминете, прибирайте изтривалките. Е, разбира се, крадците оставят и някои невидими за нас неща между касата и вратата... Не можем да се преборим с всичко.
Най-често се влиза през входната врата или през прозорците на надпартерен или партерен етаж. Сега масово се ползва PVC дограма. Както тя се заключва, в момента, без други допълнения, се отваря буквално за 2-3 секунди с отвертка, независимо че има 3 точки на закрепване. На пазара и във всички ключарски ателиета има т.нар. "райбери за PVC дограма" – специфични заключващи устройства. Те не са много скъпи, а също биха затруднили и забавили крадците. PVC ролетките също много трудно се преодоляват.
Когато има информация, че собственикът държи нещо ценно в къщата, са застрашени не само първите етажи – прониква се с алпинизъм отгоре надолу, както работят работниците, саниращи жилища.
Охраната със СОТ е модерна охрана в широка употреба. Има в големите градове. Погледнато отстрани, изглежда сигурно. Но има някои недостатъци, в големия град електронната охрана е вече компрометирана."
Застраховане на недвижим имот срещу кражби и вандализъм
"Не мога да си обясня, може би е манталитет, защо за една кола, която струва 5000 лв, собственикът полага пълни грижи, а в имота, където държи вещи и ценности и не само, не прави застраховка. Тази застраховка не е само срещу кражба и вандализъм, тя е и срещу общото погиване на имуществото, ако има наводнения, земетресения и други непреодолими сили."
Повече подробности – чуйте в разговора от звуковия файл.
Снимка – БНР
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg