Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлина Герина: Бабин ден е личен и интимен празник за акушерките

| обновено на 08.01.24 в 10:47
Снимка: БГНЕС

На 8 януари се отбелязва Бабин ден по нов стил. В този специален ден празнуват лекарите специалисти по акушерство и гинекология, както и акушерките, чиито усилия играят изключително важна роля в здравеопазването на жените и новородените. Тази професия е свързана с радостите и трудностите на началото на живота, като акушерите и акушерките се грижат за здравето и благополучието на майките и техните бебета.

Независимо от важността на професията, в България броят на акушерките е значително по-малък от необходимия. Според данни на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, към края на 2021 година понастоящем практикуват под 3800 души. Този недостиг на специалисти е предизвикателство за системата на здравеопазване и налага сериозни усилия за увеличаване на броя на акушерките и подобряване на условията за тяхната работа.

Павлина Герина, председател на Алианс на българските акушерки, сподели някои от аспектите на акушерската професия в интервю за "Нашият ден". Тя подчерта важността на професията и нейното значението за обществото.

Въпреки че с течение на времето обичаите и традициите около Бабин ден са загубили някои от своите обредни елементи, една от тях остава най-важната – умиването на ръцете на акушерката с благословия за посрещане на новия живот. Този обичай символизира важността на ролята на акушерите и акушерките в процеса на раждане и съхранява връзката им с традициите и културата на България.

По нейните думи трудностите, свързани с професията на акушерката, се дължат на изискванията за широка компетентност, с която трябва да разполагат. Акушерките трябва да бъдат подготвени за работа в различни ситуации и да осигуряват най-добрата грижа за майките и новородените.

Следователно, на практика акушерките играят ключова роля в подпомагането на жените по време на раждането.  В предаването тя споделя още, че едно от предизвикателствата, пред което се изправя професията, е свързано с намаляването на броя на ражданията. Все по-малко жени решават да имат второ дете, а първите се раждат по-късно в живота на майките. Това също поставя пред акушерките нови предизвикателства и изисква адаптация към изменящите се социални и демографски фактори.

Павлина Гергина коментира още, че Бабин ден е по-скоро интимен и личен празник за акушерките.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20