Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кукери и сурвакари – различни колко и с какво?

| обновено на 09.01.24 в 09:19
Снимка: surva.org

В разговора се разглеждат кукерските празници и традициите свързани с тях, както и мнението на етнографа Димитър Василев и художничката Станка Желева относно тази обредност.

Според Димитър Василев кукерите и сурвакарите са две основни линии на маскираните персонажи, които се появяват и играят в Югоизточна и Източна България. Те играят в различни периоди от годината, като кукерите се появяват в пролетния цикъл, а сурвакарите – в зимния. Двете групи имат различни функции – кукерите не могат да бъдат сурвакари и обратно.

Изследователите често свързват кукерските празници и традициите с предхристиянски произход, като ги асоциират с траките.

От своя страна, Станка Желева коментира в ефира на “Нашият ден" съдържанието на книгата "Кукери и сурвакари. Символи, обичаи и наследство за поколенията", която разкрива структурирано за децата тайнствата и символите зад костюмите на кукерите и сурвакарите. Тя подчертава, че децата обичат тези обичаи и костюми, защото те крият много приказни и загадъчни елементи.

Маскарадната обредност, според Димитър Василев, е разпространена в много места по света и често се използва като начин за промяна на световния модел. Важната функция на кукерите е да възродят природата и прехода, а не просто да гонят злото. По неговите думи техните маски не са страшни, за разлика от сурвакарите, които са свързани с гоненето на злото и се позиционират в зимния цикъл в така наречените "мръсни дни".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Бейков

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена..

обновено на 27.05.24 в 12:34

Нямам си човек!

Евангелският текст от тази неделя след Възкресение Христово ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този,..

публикувано на 26.05.24 в 09:25
Фаеге Ешкевари

Фаеге Ешкевари: Ислямската република е позорното незаконно дете на тайни афери

На 19 май хеликоптер, в който пътуваше Ебрахим Раиси, ултраконсервативният президент на ислямската република и смятаният за най-вероятния следващ върховен лидер, се разби в планинската северозападна част на Иран на връщане от посещение на границата с Азербайджан. Никой не оцеля, а светът си помисли, че може би в Иран ще дойдат нови дни. Какво се..

публикувано на 25.05.24 в 09:26
Павел Сапунджиев, Ивайло Христов и водещият на предаването “Нашият ден“.

Колко важен е езикът за професията на актьора?

Разговорът с актьорите Павел Сапунджиев и Ивайло Христов от Драматичния театър в Пловдив разкрива важността на българския език в актьорското изкуство и духовното израстване. Тези актьори не само използват езика като средство за изпълнение на роли, но го превръщат в мощен инструмент за духовно изразяване и въздействие. За тях българският език е нещо..

обновено на 24.05.24 в 14:16