Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговор за библиотеката като "живо тяло" и четенето като лек срещу безразличието

Годишните награди на Столична библиотека бяха раздадени на писатели и читатели за девети пореден път. В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Петър Чухов – поет, писател, библиотекар и ръководител на Литературния клуб към библиотеката. Към разговора се присъединява и Мария Донева – поет, преводач и носител на тазгодишната награда "Най-четен детски автор".

"Тези награди са нещо много важно, което изразява стремежа на библиотеката ни да се превръща в един от най-важните културни центрове в града и държавата", казва Чухов в началото на разговора. Той споделя със слушателите добрите тенденции, които наблюдава като библиотекар в последно време – нарастват броят на взетите книги и процентът на активните млади читатели.

Ето защо, според Чухов, важното в тези награди е тяхната взаимност и насоченост както към писателите, така и към читателската група.

На телефонната линия на предаването се включва любимата на малките читатели Мария Донева – автор на книгите "Азбука с животни професионалисти", "Нетърпение в кутията" и "Мишките отиват на опера".

"Аз много обичам децата. Всяко дете е едно голямо обещание. От нас зависи какъв човек ще стане. Дали ще стане четящ, мислещ, критичен човек, или ще стане безразличен", казва Донева, според която четенето е начин да преодолеем мързела чрез удоволствие и активен труд.

За търсенето на истории тя споделя: "Аз не ги търся. Аз си стоя и те ме намират."

Мария Донева с трепет изразява радостта си от срещи с хора като награденото "най-четящо" семейство Атанасови.

Петър Чухов взема думата, за да запознае слушателите с различните програми и събития на Столична библиотека и литературния клуб към нея.

Една от модерните, проактивни инициативи, с които той се гордее, са серията от летни събития "Зелени библиотеки". Според Чухов това е активен процес за привличане на потенциални читатели чрез музика, поезия и осигуряване на безплатни читателски карти.

"Библиотеката е едно живо тяло, което непрекъснато се развива, а не един мъртъв паметник", казва гостът.

Чухов запознава аудиторията и с инициативата "Млада метафора", чието бъдещо финансиране за съжаление е поставено под въпрос. Поетът разказва за този поетически шампионат на столичните училища, където учениците биват подготвяни и журирани от изтъкнати имена на литературната сцена у нас.

В тази връзка Мария Донева споделя личния си опит от общуване с по-малките читатели: "Аз мисля, че децата в момента са много будни и любопитни. Ако трябва някъде да ги сложиш и те по задължение да слушат някой как им мрънка някакви общоприети неща, това няма да им задържи вниманието. Те искат да са активни в четенето на книги – те да разкажат дали имат куче, или коте. Искат да правят неща. И мисля, че книгите трябва да им дават началото, което те да си досъчинят."

Донева набляга на насърчителната роля на родителите и учителите в поведението и възприятията на четящите деца.

Тя изразява и вълнението си за предстоящите срещи с малки читатели и загатва появата на една нова книга (обаче за възрастни) – "Писмото на мравката".

В края на разговора Петър Чухов споделя какво предстои в Литературния клуб към Столична библиотека през следващия месец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32