Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговор за библиотеката като "живо тяло" и четенето като лек срещу безразличието

Годишните награди на Столична библиотека бяха раздадени на писатели и читатели за девети пореден път. В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Петър Чухов – поет, писател, библиотекар и ръководител на Литературния клуб към библиотеката. Към разговора се присъединява и Мария Донева – поет, преводач и носител на тазгодишната награда "Най-четен детски автор".

"Тези награди са нещо много важно, което изразява стремежа на библиотеката ни да се превръща в един от най-важните културни центрове в града и държавата", казва Чухов в началото на разговора. Той споделя със слушателите добрите тенденции, които наблюдава като библиотекар в последно време – нарастват броят на взетите книги и процентът на активните млади читатели.

Ето защо, според Чухов, важното в тези награди е тяхната взаимност и насоченост както към писателите, така и към читателската група.

На телефонната линия на предаването се включва любимата на малките читатели Мария Донева – автор на книгите "Азбука с животни професионалисти", "Нетърпение в кутията" и "Мишките отиват на опера".

"Аз много обичам децата. Всяко дете е едно голямо обещание. От нас зависи какъв човек ще стане. Дали ще стане четящ, мислещ, критичен човек, или ще стане безразличен", казва Донева, според която четенето е начин да преодолеем мързела чрез удоволствие и активен труд.

За търсенето на истории тя споделя: "Аз не ги търся. Аз си стоя и те ме намират."

Мария Донева с трепет изразява радостта си от срещи с хора като награденото "най-четящо" семейство Атанасови.

Петър Чухов взема думата, за да запознае слушателите с различните програми и събития на Столична библиотека и литературния клуб към нея.

Една от модерните, проактивни инициативи, с които той се гордее, са серията от летни събития "Зелени библиотеки". Според Чухов това е активен процес за привличане на потенциални читатели чрез музика, поезия и осигуряване на безплатни читателски карти.

"Библиотеката е едно живо тяло, което непрекъснато се развива, а не един мъртъв паметник", казва гостът.

Чухов запознава аудиторията и с инициативата "Млада метафора", чието бъдещо финансиране за съжаление е поставено под въпрос. Поетът разказва за този поетически шампионат на столичните училища, където учениците биват подготвяни и журирани от изтъкнати имена на литературната сцена у нас.

В тази връзка Мария Донева споделя личния си опит от общуване с по-малките читатели: "Аз мисля, че децата в момента са много будни и любопитни. Ако трябва някъде да ги сложиш и те по задължение да слушат някой как им мрънка някакви общоприети неща, това няма да им задържи вниманието. Те искат да са активни в четенето на книги – те да разкажат дали имат куче, или коте. Искат да правят неща. И мисля, че книгите трябва да им дават началото, което те да си досъчинят."

Донева набляга на насърчителната роля на родителите и учителите в поведението и възприятията на четящите деца.

Тя изразява и вълнението си за предстоящите срещи с малки читатели и загатва появата на една нова книга (обаче за възрастни) – "Писмото на мравката".

В края на разговора Петър Чухов споделя какво предстои в Литературния клуб към Столична библиотека през следващия месец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50