Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кюстендил отбелязва традиционния си празник

| обновено на 29.01.24 в 13:09
Снимка: Сайт на община Кюстендил

Днешният ден отбелязва официалния празник на град Кюстендил, установен през 2009 година по решение на Общинския съвет. Този ден се празнува в чест на Освобождението на Кюстендил и е от изключително значение за историята на града. За да разберем повече за историята на този празник и събитията, свързани с него, разговаряме в ефира на "Нашият ден" с кмета на Кюстендил, Огнян Атанасов.

По неговите думи събитията, свързани с Освобождението на Кюстендил, заемат почетно място в историята на града. Дядо Ильо Марков, известен и като Ильо войвода, има основна заслуга за това. Този празник се чества с особена тържественост и гордост в сърцата на всички жители на Кюстендил.

За втора поредна година, във вчерашния ден, градът направи възстановка на събитията, случили се преди 146 години. Това стана възможно благодарение на Националното дружество "Традиция" и техните клубове от цялата страна.

Официалните чествания започнаха още вчера и събитията ще достигнат кулминация в 11:00 часа. Градското тържество ще бъде подчертано с официално тържествено шествие, което ще тръгне от центъра на Кюстендил и ще завърши пред паметника на Ильо войвода. Моментът ще бъде отбелязан със специално поднасяне на венци и цветя, както и с ретроспекция на събитията от този важен период на историята на града.

Новото тази година е, че празникът е обвързан с поредицата "Български будители" и с представянето на две нови марки. Едната марка е посветена на Яков Крайков, първият български печатар, гравьор и художник, за когото има запазени автентични сведения още от 1566 година. За Кюстендил има особено значение този факт, тъй като сведенията сочат, че той е роден в подножието на Осоговската планина близо до града.

По думите на кмета туризмът е един от основните приоритети на града. Така Кюстендил ще бъде петата община в България, която участва във всички туристически изложения. "Ние сме град, които има 8000 години история", посочва Огнян Атанасов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53