Преди дни се сбогувахме с големия Иван Иванов. Светъл път към онези пространства, които някои наричат “по-добрия свят“. На днешния ден си спомняме за него с това, което остави като последни звукови следи, съхранени в Златния фонд на БНР. Той ще бъде запомнен с емблематичните си филми "Всичко е любов", "Лавина", "Комбина" и "Мярка за неотклонение".
Иван Иванов е роден на 16 декември 1951 г. в Асеновград. Завършва техникум по механотехника с ниска диплома, поради която не може да влезе нито география, нито в Школата на МВР в Симеоново, нито право. Известно време е радист на софийското летище.
От 1978 г. до 1981 г. Иван Иванов играе в Младежкия театър (дн. Младежки театър "Николай Бинев), а от 1981 г. до 1983 г. - във Военния театър (дн. Театър "Българска армия"). На сцената на Военния театър, само за един, сезон пресъздава ролята на Ромео в "Ромео и Жулиета" и на Кларин в пиесата на Калдерон "Животът е сън".
Иван Иванов дебютира в киното още като студент във филма “Срещу вятъра“ (1977) на режисьора Христо Христов. Става известен с ролята на Радо от филма "Всичко е любов" (1979) - разказ за любовта на двама млади, които съдбата събира случайно, но в живота ги разделят предразсъдъците и несправедливостите на обществото. Филмът е по сценарий на Боян Папазов, български драматург и кинорежисьор, който написва повестта между 1976 г. и 1978 г. Режисьорът на филма Борислав Шаралиев първоначално имал идея за главните роли да използва непрофесионални актьори, но не намира подходящи хора. След пробите, които правят на млади актьори и студенти във ВИТИЗ, избират двойката Иван Иванов и Янина Кашева. Тогава Иван Иванов е студент във ВИТИЗ.
След участието си в този филм Иван Иванов си спечелва славата на секссимвол. Изиграва поредица от герои бунтари - освен Радо от "Всичко е любов" той е Янкулов в “Юмруци в пръстта“ (1980), Асен в "Лавина" (1982), Вас/Христо в "Комбина" (1982) и Траян в "Мярка за неотклонение" (1983).
Иван Иванов изиграва близо 40 роли в киното. Снима се във филмите "Нощем с белите коне" (1985) на режисьора Зако Хеския, по сценарий на Павел Вежинов, „Борис I“ (1985) на режисьора Борислав Шаралиев, „Мечтатели“ (1986) на Иван Андонов, "Нощните бдения на поп Вечерко" (1980), "Ударът" (1981), "За госпожицата и нейната мъжка компания" (1983), "Римска делва" (1983), "Стената" (1984), "Романтична история (1985), "Горски хора" (1985), "Мечтатели" (1987), "Небе за всички" (1987), "Тест‘88" (1989), "Осем процента любов" (1990), "Живот на колела" (1992), "Гори, гори огънче" (1994, сериал), "Стъклени топчета" (1999), "Асистентът" (2002), "Чуй звездите" (2003), "Другият наш възможен живот" (2004), „Врабците през октомври“ (2006, сериал) и др.
Снимки: БГНЕС, БТА
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg