Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частният случай на Рафаел

13-годишно момче стана обект на тежък спор между родителите и бабата

адв. Петър Николов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Защо едно дете може да бъде отнето от двама здрави родители? 13-годишно момче се превърна в обект на тежък спор между родителите, лелята и бабата на детето, в който бяха намесени и социалните служби.

Момчето Рафаел самó е поискало да бъде настанено в дома на баба си, след като се стига до открит конфликт. Проверката на Държавната агенция за закрила на детето показва безспорни данни за упражнено насилие спрямо детето, както и опит на майката и бащата да го изведат зад граница, в противоречие с желанието му да остане да живее в София. Родителите отричат да са насилвали сина си и твърдят, че той е попаднал под вредно влияние, докато е прекарал последния месец при роднините си в България.

Каква е истината? Защо се стига до конфликт между роднините? Частният случай на Рафаел. 

Коментар по темата прави адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида":

"За мен най-смущаващо е, че покрай тази история се създава един прецедент. Двама родители напускат територията на нашата страна, съответно с всички редовни документи, за да пътуват за Бразилия. Те не отиват в държава, в която има война или някакъв риск или опасност за здравето и живота на това дете. От друга страна, детето е непълнолетно (в случая дори малолетно – на 13 години). 

Съгласно Закона за лицата и семейството, който е един от най-старите действащи закони , нас (1949), родителите са тези, които вземат решение, включително за пътуването на това дете. Т.е. формално не съществува никаква юридическа пречка, котано двамата родители са съгласни детето им да пътува зад граница и те заедно пътуват с него, да бъдат спрени на границата, защото детето заявило, че не желае да пътува. За мен това е крайно смущаващ факт, като юрист, защото, първо, малолетните лица не могат да вземат самостоятелно решения в своя живот. Като цяло в случая те са недееспособни – тяхната преценка за това кое е добри и лошо се замества от техните родители.

Разбира се, децата не трябва да бъдат обект на домашно насилие, малтретиране и само в тези случаи следва някой друг да защитава техните интереси вместо родителите.

Това дали е малтретиран Рафаел, могат да кажат органите на прокуратурата, полицията, разбира се – и психолози. Вероятно в тези производства, които предстоят, ще бъдат назначени техните съдебно-психологически експертизи." 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31