Няма едно решение, казва училищната психоложка Анет Маринова. Тя е част от Професионалната общност за приобщаващо образование, обединяваща учители, директори, психолози, логопеди, педагогически съветници, медиатори и университетски преподаватели, търсещи заедно решения за сложни казуси от практиката си.
Срещите на професионалисти с различни специалности и опит са работещият формат, в който темата за насилието в училище се разглежда в конкретни реални случаи и при строго определен регламент и управляван процес. Моделът става основа за проекта „Стоп кадър“ на Сдружението за споделено учене ЕЛА, насочен към преодоляване на насилието в училище.
Ежемесечните срещи на групата за професионална подкрепа и изводите, до които стигат участниците, намират израз в наръчник, озаглавен "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище", чиито авторки – Анет Маринова, Елисавета Таракджи и Ива Бонева, са фасилитаторки на срещите. Наръчникът е достъпен на страницата на Сдружението за споделено учене ЕЛА.
В рубриката "Всичко за образованието" с Анет Маринова, училищна психоложка с богат практически опит, разговаряме за належащата нужда от преосмисляне на подхода към децата и юношите, от уважение и разбиране на израстващия човек такъв, какъвто е, от пренасочване на енергията и усилията на възрастните в училище от академичното знание към ценностите, правилата на общността и цивилизацията, начините да се справяш с трудностите.
Остава въпросът дали не трябва да търсим причините и предпоставките за случаите, определяни като насилие, в бързо и драматично променените семейни модели и отношения, във виртуалния свят, в който пребивават децата, лишени от любов и слово, във вкопчването на училището в един идеал, отдавна изживял времето си …
Чуйте разговора в звуковия файл
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg