Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да откриваме света с минимални средства?

| обновено на 05.03.24 в 10:58
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Знаете ли, че можете да стигнете до Филипините срещу 50 евро? Това се случва, когато планирате добре и пътувате редовно. Как може да се постигне тази и други дестинации, разказват в ефира на “Нашият ден“ Данaил Алеков, докторант по туризъм и пътешественик, и Димитър Михайлов-Каспър, градска легенда и пътешественик.

Докторантът по туризъм и пътешественик Данаил Алеков споделя своя опит за начините да пътуваме изгодно. С повече от 10 години опит в пътуванията и посещение на 82 държави, той е истински пример за това, че пътуването невинаги изисква големи разходи. Споделяйки своите преживявания, Даниел ни учи как да пътуваме по-икономично.

Той израства с истории за пътувания. За него всичко започва от баба му, която му разказвала за своите пътешествия и преживявания. Тази любов към пътуванията го кара да започне своето приключение в момента, когато се освобождава от семейния дом. По негово мнение, ключовият фактор за икономично пътуване е добрата организация. "Резервирането на хотели и билети по-рано може да спести значителни суми“, казва той. Освен това, редовните пътувания му позволяват да се възползва от програми за лоялност и намаления.

Въпреки че Данаил се радва на много пътешествия, има места, които не би повторил.

"Може би най-трудното място, което съм посетил, беше Африка и то не Северна, а Централна. Едно от най-трудните места за стигане изобщо. Навсякъде бих искал да отида, но има места, на които не бих се върнал, такова е например Конго", казва той.

Най-прочутият храм на Бали – Тана Лот. Снимка: Магдалена Гигова

Другият събеседник по темата Димитър Михайлов-Каспър споделя своя опит с пътуването в Азия и по-специално в Югоизточна Азия. С посещения в над 40 държави и предпочитане на хостели пред луксозни хотели, той разкрива начините да се пътува по-евтино и по-автентично.

"Индонезия е много повече от Бали", споделя Димитър. Той предпочита да си търси настаняване в хостели, за да може по-активно да се включи в местната среда и култура. За него важното не е луксът на хотела, а възможността да комуникира с местната среда.

Димитър препоръчва и отдалечени дестинации, където туристическият поток е по-малък, а атмосферата е по-автентична. Такова е например пътешествието му извън туристическите маршрути в Бали, където може да се потопи в джунглата и да се сближи с местните хора.

В света на пътешествията има много начини да се открива красотата на различни култури и места, без да се изхарчват големи суми пари. Данил  Алеков и Димитър Михайлов ни разказаха как става това.

Слушайте разговора с тях. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41