Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от експедицията до "дъното на света"

| обновено на 25.03.24 в 13:07
Входът на пропастната система Жан Бернар
Снимка: Личен блог на Христо Райков/hrprofile.eu

Музеят за нова история на Варна оживява спомените за едно изключително постижение – спелеоложката експедиция от 1989 г. за преодоляване на "Жан Бернар" - най-дълбоката пещера в света по това време.  

Експедицията е дело на членовете на пещерен клуб "Галата"- Варна.

На 8 април 1989 година шестима участници от експедицията достигнаха сухото дъно на пещерата, която имаше дълбочина от 1358 метра. Този терен е наричан "дъното на света" или "подземният Еверест" в този период. Сред тях само Христо Райков успя да преодолее първата от наводнените подземни галерии, плувайки под водата.  По този повод Музеят за нова история във Варна организира прожекция на документален филм за спелеоложката експедиция, след която ще има среща и разговор с г-н Христо Райков.

Христо Райков споделя в интервю за "Terra Култура", че истинското предизвикателство е във вътрешната борба със себе си. Той подчертава важността на “покоряването на вътрешните страсти и страхове, за да се постигне хармония както с природата, така и със себе си“. Правейки паралели с подготовката на космонавтите, Райков разкрива тежестта на работата в подземните галерии, където екипната работа и доверието са от съществено значение за оцеляването.

“Тази експедиция се сравнява с Еверест, но няма нищо общо с Еверест по своя характер. Тук има огромни различия, не само в техническо естество и в психологическо, а и като подготовка. По време на целия тренировъчен цикъл, имахме инструктори, които ни обучаваха по методика, по която обучават космонавтите - спелеонавтика. Средата, в която се работи, подземните галерии, които са наводнени, се свързват по аналогия със средата в Космоса. Това изисква съвсем друг тип психика, подготовка и рефлекси“, разказва той.

Преодоляването на подводната галерия в пещерата "Жан Бернар" е изживяване, което по думите на Христо Райков, преминава през различни измерения на времето - хронологично, биологично и психическо.

Събитието ще се проведе на 27 март (сряда) от 18:00 часа.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сезон 2024 – под въпрос заради липса на кадри. Какво пречи да се внесе работна сила?

Липсата на кадри се превръща в още по-голям проблем на българската икономика по време на началото на новия туристически сезон. Законодателните промени се очертават като нещо неизбежно, за да се улесни вносът на работна сила от трети страни. Това подчертава Елена Възлева, директор на "Трудова заетост" към Обединени бизнес клубове  в рубриката..

публикувано на 02.05.24 в 11:20

Каква е философията на футболния фен?

Каква е философията на футболния фен – емоциите ли са най-важното, за да бъдеш истински фен, или връзката с един отбор е нещо повече? Разговаряме с двама души, които истински съпреживяват победите и загубите на любимите си отбори – Емилия Николова , маркетинг специалист, и Христо Раянов , журналист. Николова се превръща във фен на "Арсенал"..

публикувано на 02.05.24 в 10:33
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03