Времето, с течение на което културата еволюира и се променя, носи със себе си богатство от истории и вдъхновяващи личности. В този контекст разговорът с писателя Николай Табаков разкрива едно ново измерение на културата, осветяващо я през призмата на спомени и лични връзки. С вдъхновение и припомняне на негови срещи със значими фигури на българската култура, Табаков споделя специалната си връзка с Вера Мутафчиева. В разговор за "Terra Култура" писателят не спестява думи в описание на сложността и богатството на нейната личност.
"Вера – казва Табаков, – не може да се забрави". С топлина и уважение той споделя спомени от тяхната близка приятелска връзка и честите срещи в нейния дом. Табаков казва, че тя никога не използва думата "Бог", но през един особен образен език ни показва как да вдигаме погледа си и да търсим висши смисли в живота.
"В последните си години Вера казваше: "Когато си отида от този свят, гледайте в облаците, там ще ме видите". Един Бог знае каква религия изповядваше Вера, беше османист по образование, не съм я чувал да произнася думата Бог. По този начин тя ни казваше – вдигнете си очите от носовете на обувките, погледнете нагоре", разказва той.
"Пиехме си ракията в нейната кухня, в която аз познавах всеки детайл, всяка вазичка, тигана, в който тя готвеше… До тях имаше една пицария, там ходехме вечерно време, смешното беше, че в съседното заведение се събираха прочутите генерали от ресторант "Монтерей", които, за да стигнат до заведението, трябваше всяка вечер да минават покрай нашата маса. Не мога да ви опиша какво уважение изпитваха тези хора към Вера", разказва още той.
"Дано да съм ученик на Вера", казва той и признава "трудно е да бъдеш неин ученик, това са много високи изисквания. Хора като нея, Радичков, Хайтов и другите, пътуваха в друга класа, те не бяха нормални хора. Това бяха хора на духа. Те не си играеха в дребнавости, правеха такива неща, че зад тях остават школи."
В предаването писателят шеговито цитира и едно определение, което е давал приживе проф. Богдан Богданов за Вера Мутафчиева: "Най-високо просветеният циник в българската литература се казва Вера Мутафчиева“.
Участие в разговора взе и директорът на програма “Христо Ботев“ Кин Стоянов. "Имах щастието след 1998 г., около моята 40-годишна възраст, да общувам с Вера Мутафчиева, която беше член на Управителния съвет на Фонд "13 Века България", разказа той в ефира на предаването.
"В своята зряла възраст аз попаднах в съвсем друг писателски дом, от дома на Радой Ралин попаднах в дома на Вера Мутафчиева, на една зряла възраст, вече с четири деца, там получих едно съвсем друго възпитание – не знам на кой от двамата да съм по-благодарен", смеейки се, разказва Стоянов.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg