Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как рисуват гората децата днес?

| обновено на 09.04.24 в 10:24
Наградените победители в конкурса "Гората е живот и...общо отговорност!".
Снимка: www.vr-balkan.net

Гората, която се простира пред нас, е не само източник на живот, но и обща отговорност, споделя Оля Генова, представител на Природен парк "Врачански Балкан". Тазгодишната Седмица на гората започна на 1 април, но инициативите все още продължават. Те са съвместни със Северозападното държавно предприятие и Природен парк "Врачански Балкан". Дирекцията на парка винаги се стреми към разнообразие в програмата, като събитията се фокусират върху връзката между хората и природата.

"Как детското творчество може да възпламени ангажираността на децата към природата?" – това е въпросът, който зададохме на Оля Генова в рамките на предаването "Нашият ден".

"Тази година решихме да проведем конкурс за рисунка, обявен още през март," споделя тя. "С радост можем да кажем, че получихме над 160 творби, което свидетелства за голямото интерес и любов към гората от страна на децата. На 1 април, в първия ден от седмицата на гората, представихме изложба с 30 от най-добрите рисунки, подбрани от специално жури. Тази изложба може да бъде посетена в нашия природозащитен център "Натура".

Важен момент от инициативата е "Горско състезание", което се провежда за трета поредна година. Отбелязва се, че предишните издания бяха посветени предимно на лесовъдската професия и работата на горските служители. "Голяма част от рисунките представляваха само по едно-две дървета, като децата често си представят гората като парк," коментира Оля. "Затова сме организирали разходки в горите на Врачанския Балкан, като призоваваме и родителите да се присъединят, за да споделят този прекрасен опит с децата си."

Темата за тазгодишната седмица на гората е насочена към предизвикателствата, пред които е изправена гората, включително бедствията, които я засягат. Освен това, една от новите инициативи беше арт ателие, проведено на 1 април, където най-малките участници се забавляваха с различни игри и създаваха колажи, вдъхновени от своята любима гора.

"Освен това, организираме и съботно-неделни излети за деца над 8 години, където могат да участват и с родителите си," добавя Оля. "Също така предлагаме и уикенд пакети в нашия младежки еко лагер в село Очин дол, както и образователни дейности в нашия природозащитен център, който често посещаваме от училища и детски градини."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44