Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нишката на радостта в акварелите на Дани Бо

Дани Бо
Снимка: Личен архив

Срещата на художничката Дани Бо с акварелната техника е любов от пръв поглед. "Terra Култура" открива Даниела Бошнакова (Дани Бо) далеч от френетиката на София – в Бреша, Северна Италия. Повод за разговора е изложбата с акварели в пазарджишката галерия "Георги Машев", която може да бъде видяна до 24 април.  

Поглеждайки около себе си сега, Бошнакова вижда слънце, цветя, зеленина и добре облечени хора – това са образи, които я зареждат творчески. "Нещата, които ме вдъхновяват, са позитивни. Когато има страдание, аз се затварям в себе си и не го изразявам на белия лист", споделя художничката.  

Страстта на Бошнакова по акварела се заражда случайно в България, но именно в Италия процъфтява. Там, като начинаеща в областта, художничката се включва в различни международни уъркшопове, както и в курса на проф. Галициоли. Постепенно от любител Бошнакова се превръща в професионалист. Сега пътуването продължава, но в обратна посока – акварелите на Дани Бо идват в България. Досега художничката е имала две изложби у нас – в Дупница и настоящата в Пазарджик.

Бошнакова споделя още за своето вдъхновение: "Обичам да рисувам портрети, човешки фигури, да изразявам емоцията, усмивката, която дава едно лице. Обичам да рисувам деца. Това, което свързва портретите, пейзажите, натюрмортите, е нишката на радостта."

По думите на художничката доброто и злото съществуват и няма начин да бъде избегнато едното или другото, но трудните моменти ни помагат да оценим хубавите мигове. Пожеланието на Бошнакова в края на разговора е: "Срещайте се по-често с изкуството и обърнете внимание на акварела като техника, защото тя наистина носи магия в себе си."

Повече можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05