18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности.
Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС (Международният съвет паметниците на културата и забележителните места) избра темата за запазването на автентичността на обектите в условията на бедствия и конфликти.
"В Националния институт за недвижимо културно наследство работим за привеждане на института в състояние, за да може да изпълнява своите функции", заявява в предаването "Следобед за любопитните" директорът арх. Петър Петров. През последната година в института са постъпили десетина млади експерти, но ще се работи за повишаване на тяхната подготовка, допълни той. В тази връзка се работи съвместно с френски архитекти, които ежемесечно идват в България, това са контакти от 24 години и до края на настоящата година, това ще се превърне в част от академичната програма, допълва арх. Петров.
Предстои създаването и на нови дирекции в института, за да може пълноценно да се изпълняват поставените задачи. Ще се създадат дирекции за мониторинг на световното и на националното наследство, уточнява директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство. Чрез този мониторинг ще се установяват проблемите навреме и с много по-малко загуби, средства и усилия върху оригинала се правят съответните намеси.
От половин година в института работят върху изработването на Атлас на недвижимите културни ценности в България, която ще се попълва години наред и това ще даде полезна информация и на специалисти и туристи, съобщава арх. Петров. Дарената през 1957 година стара сграда на Националния институт за недвижимо културно наследство отново е владение на института.
Повече за приоритетите на Националния институт за недвижимото културно наследство у нас, за културния обмен между държавите за опазване на културното наследство на Балканите, чуйте в звуковия файл.
Снимка – Национален институт за недвижимото културно наследство
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg