Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Григор Бануши за недовършената симфония на едно поколение

Григор Бануши
Снимка: FB / Grigor Banushi

Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост.

"Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той е познат на българските читатели като автор на книгата "Гневът на самодивите", която преди няколко години беше номинирана за Европейска награда за литература. Повод за срещата с Бануши в "Артефир" е предстоящата българска премиера на романа "Недовършена симфония", разказващ за съдбата на дисидента Адриан Мара. 

Разговорът в ефир превежда доц. Екатерина Търпоманова – преводач на творчеството на Бануши от албански на български език.

По думите на писателя призраците на тоталитаризма и диктатурата не са ни напуснали. В Албания те са надигнали глава и спъват страната по пътя на европейската интеграция. Тоталитаризъм е имало не само в социалистическите страни, но и на места в Западна Европа – Италия, Испания, дори Германия с фашизма, заявява Бануши, който не дели диктатурата на подвидове, а я възприема като общозначимо зло.

Бануши разказва, че персонажът Адриан Мара е представител на едно поколение албански композитори и интелектуалци, което няма възможността нито да учи на Запад, нито в страните от Източния блок. Тези музиканти остават заключени и потиснати в собствената си страна, където биват преследвани заради своите лични избори и стремежи.

Писателят споделя в "Артефир", че има любим писател – това е албанският автор Петро Марко – изкусен разказвач на истории и приятел на бащата на Бануши. Творчеството на Габриел Гарсия Маркес и магическият реализъм също служат като образци и вдъхновение за писателя.

За заглавието "Недовършена симфония" Бануши казва: "Човек може всякакви неща да нарече симфония, всякакви дела да извърши, да построи сграда, да напише музикално произведение, но тук прилагателното "недовършена" е най-важното, защото това дело е останало такова."

Григор Бануши представи книгата "Недовършена симфония" пред българските читатели в Софийския университет "Св. Кл. Охридски".

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимки – изд. Изида
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25