Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

| обновено на 22.04.24 в 12:35
Снимка: Ани Петрова

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели.

Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с удоволствие, се е присъединила към това движение. Целта на празника е да се създаде глобално движение за опазване на околната среда, с участието на хиляди партньори от целия свят.

За тази година фокусът на инициативата е върху пластмасите и тяхното влияние върху здравето на хората и планетата. Изразена е необходимостта от намаление с 60% на производството на пластмаси до 2040 година.

Десислава Стоянова от сдружение "За Земята" сподели, че те се фокусират върху кампании за нулеви отпадъци и се борят с микропластмасата, която се намира във всякакви среди – от океаните до майчиното мляко. Една от техните ключови инициативи е въвеждането на депозитна система, която вече е успешна практика в Европа.

Освен това, тя подчерта важността на преизползването, като посочи, че текстилните отпадъци са сериозен проблем и че преизползването на дрехи е по-добра опция от тяхната закупуване. Те организират инициативи като "Пролетна миграция на дрехи", където хората могат да обменят дрехи вместо да купуват нови.

В тази връзка тя спомена акцията, която ще се проведе днес в кафенето на театралната академия – КЕВА, където се организира инициативата – “Пролетна миграция на дрехи“. Тя ще се осъществи от 17:30 до 20:00 часа на днешния 22 април. Всеки може да донесе до 10 броя дрехи или книги. Целта е да се направи обмен, а не да се закупуват нови дрехи.

Накрая, за да отбележи юбилея си, сдружението "За Земята" планира почистване в Национален парк "Рила". Това е само едно от многото действия, които те предприемат, за да направят света по-чист и по-здравословен за всички нас.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20