Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Снимка: slav.uni-sofia.bg

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и изследването на българския език от европейската славистика.

Четенията винаги за били интердисциплинарни, каза в предаването "За думите" проф. Андрей Бояджиев, ръководител на катедрата. Те "обхващат винаги много широк диапазон от теми, свързани с историята на културата, историческата текстология, изследването на старите текстове, изкуствознание, музикознание. Те винаги имат идеята да обхванат различни дялове на медиевистиката и на културата от ранното ново време…"

"Идеята е всеки да представи нещо експериментално, което в голямата си част още не е завършено, просто за да види реакцията на хората до каква степен неговите хипотези и планове ще намерят отзвук сред колегите."

По въпроса за протестите на преподавателите и служителите във висшите училища, заради които датата на четенията беше променена, проф. Бояджиев отбеляза: "Протестът не е, както се представя, само за заплащане, а някак си за едно по-достойно място, защото всички много говорим за образование, колко е лошо нашето образование, а всъщност хората малко познават спецификите на висшето образование както в България, така и въобще."

Доц. Диана Атанасова обобщи накратко големите заслуги на проф. Красимир Станчев, който е основател на катедрата "Кирилометодиевистика", за българската наука и висше образование. "Той е доайен на старобългаристиката в България, учен славист, медиевист, енциклопедист, една от най-авторитетните фигури на палеославистиката на ХХ и на ХХI век… По-голямата част от своята научна кариера проф. Красимир Станчев прекарва в Италия… Благодарение на неговите усилия и научни приноси вече можем да кажем, че повече от 40 години той работи и така издига авторитета на българската наука в Италия и допринася за едни интензивни научни връзки и контакти между италианската и българската славистика, между Изтока и Запада можем да кажем дори. И в този смисъл бих казала, че е изградил стабилен мост между Изтока и Запада и това не само благодарение на неговите лични научни интереси във връзка с литературата на българските католици…, но и има изключителна заслуга да удържа този славистичен дух в своите изследвания и да съгражда, да укрепва този мост между България и Италия."

Чуйте повече в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03