Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

| обновено на 03.06.24 в 13:24
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета Рашева сподели своите впечатления и изводи от събитието.

"Националната библиотека застана зад кауза, насочена към опазване на културната ни идентичност. Участваха около 80 човека. Най-малкият ни участник беше на 9 години, а най-възрастният на 74. Времето беше лошо и не успяхме да ги разпределим в две места и те писаха в една читалня върху едни и същи текст. Това даде много хубава позиция, от която да можем да направим изводи – и за малките, и за по-големите, и за по-големите. Заваля силен дъжд и нямахме възможност да настаним участници около библиотеката, каквато беше първоначалната идея и децата имаха подготвен съвсем различен текст, част от приказката "Тримата братя и златната ябълка", но всъщност писаха част от лирическото отклонение от повестта "Българи от старо време".

д-р Ивета Рашева

Д-р Рашева сподели интересни наблюдения за трудностите, пред които са се изправили участниците. Тя отбеляза, че:

"Най-малките участници бяха затруднени от дума, която вече е архаизъм – "осиротяла". Почти 100% от малките участници не са могли да изпишат тази дума. Това, което можем да обобщим е, че дори с това да сме останали с тази диктовка, да припомним, че Отечество се пише с главна буква, то пак си е струвало да го направим."

Това показва, че подобни събития имат не само образователна, но и възпитателна роля, като поддържат живи традициите и културната памет.

Събитието привлече внимание и заради участието на известни личности. Д-р Рашева подчерта важността на това:

"Участваха актьори, журналисти, имахме и двама професори. Следващата година трябва да обърнем внимание на това, че включването на известни личности прави едно събитие популярно. Няма проблем в това да седнат заедно министър и дете, ние го направихме с дете и професор."

Това показва, че събитията, в които участват публични личности, могат да привлекат по-широка аудитория и да повишат общественото внимание към важни културни и образователни инициативи.

"Голямата диктовка" в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" е пример за успешно съчетание на културна кауза и образователна инициатива. Събития като това показват важността на запазването на културната идентичност и традиции, като същевременно предоставят възможност за участие и ангажираност на хора от всички възрасти и професии.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14