Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров:

Викът на "нямото мнозинство" е ясен: Не се променихте, поемете отговорност!

Д-р Пламен Димитров
Снимка: БНР

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" д-р Пламен Димитров обсъди значението на изборите и ролята на "нямото мнозинство" в обществото. 

Д-р Димитров и неговият екип изследват хора, които системно не гласуват, като последните шест избора показват увеличаване на тази група. Той отбеляза, че това е мощен сигнал, който политиците не винаги разчитат правилно.

През март, април и началото на май, д-р Димитров и екипът му провеждат фокус групи с представители на негласуващата общност, изследвайки над 1800 икономически активни хора. Те разбират, че въпреки активната им роля в живота, тези хора не участват в изборите. На въпроса какво би ги накарало да гласуват, те получават множество качествени отговори чрез интервюта и групови дискусии.

Според него по време на последната кампания, хората не са чули нещата, които биха променили тяхната позиция. Напротив, проблемите се задълбочават. Викът, който звучи от нямото мнозинство е ясен: "Не се променихте, поемете отговорност".

Д-р Димитров посочва, че нямото мнозинство не е апатично и уморено. Тези хора представляват различни начини на живот и мислене. Те биха могли да формират мощна алтернатива, ако се обединят. Те живеят качествено, имат идейни предпочитания, но не припознават никой от съществуващите кандидати.

Д-р Димитров усеща, че предстои промяна, тъй като има „резервоар от обществени сили, който изчаква появата на истинско лидерство“.  По неговите думи тези хора изискват реални доказателства, а не само билбордове и медийни участия. Важно е какво се прави между изборите, тъй като активността на гражданите не трябва да спира.

Д-р Пламен Димитров подчерта значимостта на активното участие и ангажираността на гражданите не само по време на избори, но и в ежедневието. Според него "нямото мнозинство" може да се превърне в ключов фактор за промяна, когато бъде чуто и включено в обществените процеси.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35