Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Медиен език и стил" на проф. Андреана Ефтимова 10 години по-късно

Новото допълнено и преработено издание на учебника с подзаглавие "Теория и съвременни практики" включва опита от още 10 години преподавателска практика във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, нови примери и явления от реалната журналистическа реч.

Що се отнася до езиковата подготовка на студентите, проф. Евтимова споделя в предаването "За думите", че се налага да се компенсират липси в основните знания за езика и в умението да съставят грамотни и смислени устни и писмени текстове. Пропуските в правописа, пунктуацията и граматиката на постъпващите във висшите учебни заведения са толкова съществени, че издатели изпитват затруднения в намирането на редактори и коректори, казва проф. Ефтимова. Затова първата част на учебника е насочена към попълването на липсващите базови знания за езика.

Паралелно се включват и специфични за медийния език и стил знания и образци от езикови варианти, различни от книжовната реч, които бъдещите журналисти би трябвало да познават, за да имат адекватно речево поведение в разнообразните ситуации, присъщи за професията.

В учебника са разгледани някои от масово наблюдаваните проблеми в журналистическата практика на всички равнища на речта – произношение, лексика, морфология, синтаксис, стил. Включени са обаче и текстове, които могат да послужат като образец за богат изказ и начин на подреждане на мисълта, казва преподавателката.

По отношение на езика и стила на медиите ни днес проф. Ефтимова смята, че за разлика от първите години на прехода, когато уличният език навлезе стихийно в медийната реч, днес журналистите имат изградена култура на ползване на различните стилове на речта.

Чуйте целия разговор в звуковия файл

Snimka: unipress.bg
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27