Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Медиен език и стил" на проф. Андреана Ефтимова 10 години по-късно

Новото допълнено и преработено издание на учебника с подзаглавие "Теория и съвременни практики" включва опита от още 10 години преподавателска практика във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, нови примери и явления от реалната журналистическа реч.

Що се отнася до езиковата подготовка на студентите, проф. Евтимова споделя в предаването "За думите", че се налага да се компенсират липси в основните знания за езика и в умението да съставят грамотни и смислени устни и писмени текстове. Пропуските в правописа, пунктуацията и граматиката на постъпващите във висшите учебни заведения са толкова съществени, че издатели изпитват затруднения в намирането на редактори и коректори, казва проф. Ефтимова. Затова първата част на учебника е насочена към попълването на липсващите базови знания за езика.

Паралелно се включват и специфични за медийния език и стил знания и образци от езикови варианти, различни от книжовната реч, които бъдещите журналисти би трябвало да познават, за да имат адекватно речево поведение в разнообразните ситуации, присъщи за професията.

В учебника са разгледани някои от масово наблюдаваните проблеми в журналистическата практика на всички равнища на речта – произношение, лексика, морфология, синтаксис, стил. Включени са обаче и текстове, които могат да послужат като образец за богат изказ и начин на подреждане на мисълта, казва преподавателката.

По отношение на езика и стила на медиите ни днес проф. Ефтимова смята, че за разлика от първите години на прехода, когато уличният език навлезе стихийно в медийната реч, днес журналистите имат изградена култура на ползване на различните стилове на речта.

Чуйте целия разговор в звуковия файл

Snimka: unipress.bg
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35