Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдебната медиация – опит, посоки, бъдеще

адв. Елиза Николова
Снимка: БНР

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква сила има направеното споразумение? По тази актуална тема говори адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида".

Какви са резултатите от изпитите за съдебни медиатори? Защо трябва да има извънсъдебни центрове за медиация? Има ли нужда от Камара на медиаторите?

Адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, разясни нови подробности в предаването "Законът и Темида":

"Интересът към медиацията се повиши и в момента такова обучение през последната година течеше много усилено по различните места в страната, адвокатските колегии. Разбира се, в София. Аз бях в Ямбол и в Силистра, там адвокатите проявиха интерес и се явяваха на изпитите. Може би в други региони като Видин, където може би не са проведени обучения, нямам информация, интересът е по-слаб. Смятам, че това постепенно ще се урегулира, за да може да се покрие цяла България с необходимото количество и качество медиатори."

Центрове за медиация

"Доста медиатори разсъждават в посоката, че същинската медиация трябва да бъде извън съда. Тя е дадена като алтернатива на съда. Затова е важно да има възможност за създаване на такива структури и на добросъвестна конкуренция. Държавата и съдебната власт се заеха с организирането на тези съдебни центрове. Има и съществуващи извънсъдебни центрове, но те са повече нестрого регулирани и не толкова формални. Готви се изменение на закона и в тази насока – да се придаде "тежест" на извънсъдебните центрове."

Повече информация за медиацията, за извънсъдебните центрове за медиация, за обучителните организации и за Камарата на медиаторите, отговори на някои практически въпроси – чуйте подробности в звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55