"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери Александров-Валекс – секретар на Секция "Карикатура" в СБХ.
Хиперболата и сатирата, според него, са в основата на добрата карикатура. Те именно позволяват на карикатурата да казва това, което с думи не е много етично и възпитано. Те ѝ позволяват и да каже онова, което си мислят хиляди, без да го споделят с другите. Всъщност карикатурата и вид провокация към хората, споделя карикатуристът.
През последните години много се промениха условията и възможностите за работа у нас на колегите карикатуристи, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери Александров. В международен план обаче се появиха нови интересни конкурси, като в диктаторските държави, според него, първи са се усетили и започнали да използват силата на карикатурата. Това, както сподели Валери Александров, дало възможност и на българските автори да се представят и докажат професионализма си.
Поради променените условия за работа, както и липсата на подкрепа от държава и институции, бъдещето на българския карикатурист ще бъде трудно, твърди Валери Александров-Валекс. Интересът към работата на карикатуристите трябва да се формира сред младите, но някой трябва да ги увлече и да се занимава с тях, уточнява авторът. През последните години на всяка изложба на карикатуристите той отделя място и за младите таланти, като се стимулира работата на ученици от България и българчета от чужбина. Да рисуваш, не само карикатури, споделя той, може да бъде и хоби, а това след години ще стимулира мозъчната ти дейност.
В началото на септември група от осем български карикатуристи и техни колеги от чужбина ще участват в Хасково в "Кауня", където се организира изложба на карикатури, а по-късно всеки един от участниците рисува гражданите. Там всички посетители могат да разгледат и Паметника за завистта.
За направеното през годината и предстоящите събития подробности от разговора на Ани Костова с Валери Александров-Валекс от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg