Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Александров-Валекс

Трудно ще е бъдещето на българския карикатурист

Валери Александров-Валекс
Снимка: БНР

"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери Александров-Валекс – секретар на Секция "Карикатура" в СБХ. 

Хиперболата и сатирата, според него, са в основата на добрата карикатура. Те именно позволяват на карикатурата да казва това, което с думи не е много етично и възпитано. Те ѝ позволяват и да каже онова, което си мислят хиляди, без да го споделят с другите. Всъщност карикатурата и вид провокация към хората, споделя карикатуристът.

През последните години много се промениха условията и възможностите за работа у нас на колегите карикатуристи, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери Александров. В международен план обаче се появиха нови интересни конкурси, като в диктаторските държави, според него, първи са се усетили и започнали да използват силата на карикатурата. Това, както сподели Валери Александров, дало възможност и на българските автори да се представят и докажат професионализма си. 

Поради променените условия за работа, както и липсата на подкрепа от държава и институции, бъдещето на българския карикатурист ще бъде трудно, твърди Валери Александров-Валекс. Интересът към работата на карикатуристите трябва да се формира сред младите, но някой трябва да ги увлече и да се занимава с тях, уточнява авторът. През последните години на всяка изложба на карикатуристите той отделя място и за младите таланти, като се стимулира работата на ученици от България и българчета от чужбина. Да рисуваш, не само карикатури, споделя той, може да бъде и хоби, а това след години ще стимулира мозъчната ти дейност.

В началото на септември група от осем български карикатуристи и техни колеги от чужбина ще участват в Хасково в "Кауня", където се организира изложба на карикатури, а по-късно всеки един от участниците рисува гражданите. Там всички посетители могат да разгледат и Паметника за завистта.

За направеното през годината и предстоящите събития подробности от разговора на Ани Костова с Валери Александров-Валекс от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Туристически информационен център Хасково
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04