Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г.
Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от Димитър Шишманов, но след година е принудено да затвори заради трудности с издръжката и пречки от османската власт.
През септември 1883 г. в Русе учителката Анна Винтер, сестра на първия главен инженер на град Русе Едуард Винтер, открива немско училище за децата на значителната немска колония в града. С годините училището се оформя като немско практическо търговско училище, от 1906 г. се открива търговска гимназия, в която от началото на ХХ век учат предимно български ученици. Днес неин приемник е русенската Професионална гимназия по икономика и управление "Елиас Канети".
Не е случайно, че търговски училища се откриват тъкмо в големите дунавски пристанищни градове Свищов и Русе. Още преди Освобождението те са най-значимите търговски центрове, "врата" към Европа. Оттам минават стоките на някои от най-големите български търговци. Търговията остава един от основните клонове на стопанския живот на свободна България.
Търговската гимназия в Свищов дължи съществуването си на благодетеля Димитър Хадживасилев, който дарява 240 хиляди златни лева, за да се открие в града на родителите му "реално училище или класическа гимназия на негово име, в която да се преподава и политическа икономия”. Сградата на гимназията е изненадващо разкошна спрямо представите ни за съвременно действащо училище. Завършена е през 1895 г. по проект на виенския архитект Паул Бранк и е умалено копие на виенски университет.
Още от създаването на училището грижата за издръжката и функционирането му е поверена на почтени и отговорни граждани, членове на така наречената "ефория", старата гръцка дума за настоятелство. Можем и днес да я прочетем върху надпис на една сграда в Свищов, малка запазена част от имуществото на търговската гимназия.
Доброто име и богатата история безспорно са плюс за училището, но то, както всички други, трябва да се бори с изпитанията на времето при силна конкуренция и драстично намалял брой деца. Педагогическият екип реагира на предизвикателствата като въвежда модерни специалности, новаторски подходи и извънкласни дейности.
В историята на свищовската търговска гимназия, едно от първите професионални училища в България, отново виждаме как създаването, управлението, поддържането и развитието на една учебна структура от онези първи времена на съграждане на новата ни държава, само по себе си е предприятие, част от реалния стопански и културен живот на времето. То е дело на прозорливи, предприемчиви и почтени люде, добре знаещи собствения си интерес, но и отговорни и загрижени за общото, в чието бъдеще влагат средства и труд. Ще намери ли нашето време своята формула за създаване на бъдеще и по-конкретно на училища, които да служат на живота, на хората… В такива като по чудо запазени и живи места като училищата с вековна история всъщност търсим ключ към отговора на този въпрос.
За историята и настоящето на Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов разказват главният учител Альоша Кушлов, преподавател по история и география, дългогодишната учителка по счетоводство и финанси Диана Илиева-Атанасова, младите учители Цветелин Борисов и Милена Борисова, учениците Борислав, Виктор и Богдан, бившите възпитаници Айхан Ахмедов и Лиляна Борисова. С факти за стопанската история и професионалното образование се включват доц. Илиана Петкова, ръководителка на екипа на проект "Столетниците или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще" и историкът д-р Петър Добрев.
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg