Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г.
Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от Димитър Шишманов, но след година е принудено да затвори заради трудности с издръжката и пречки от османската власт.
През септември 1883 г. в Русе учителката Анна Винтер, сестра на първия главен инженер на град Русе Едуард Винтер, открива немско училище за децата на значителната немска колония в града. С годините училището се оформя като немско практическо търговско училище, от 1906 г. се открива търговска гимназия, в която от началото на ХХ век учат предимно български ученици. Днес неин приемник е русенската Професионална гимназия по икономика и управление "Елиас Канети".
Не е случайно, че търговски училища се откриват тъкмо в големите дунавски пристанищни градове Свищов и Русе. Още преди Освобождението те са най-значимите търговски центрове, "врата" към Европа. Оттам минават стоките на някои от най-големите български търговци. Търговията остава един от основните клонове на стопанския живот на свободна България.
Търговската гимназия в Свищов дължи съществуването си на благодетеля Димитър Хадживасилев, който дарява 240 хиляди златни лева, за да се открие в града на родителите му "реално училище или класическа гимназия на негово име, в която да се преподава и политическа икономия”. Сградата на гимназията е изненадващо разкошна спрямо представите ни за съвременно действащо училище. Завършена е през 1895 г. по проект на виенския архитект Паул Бранк и е умалено копие на виенски университет.
Още от създаването на училището грижата за издръжката и функционирането му е поверена на почтени и отговорни граждани, членове на така наречената "ефория", старата гръцка дума за настоятелство. Можем и днес да я прочетем върху надпис на една сграда в Свищов, малка запазена част от имуществото на търговската гимназия.
Доброто име и богатата история безспорно са плюс за училището, но то, както всички други, трябва да се бори с изпитанията на времето при силна конкуренция и драстично намалял брой деца. Педагогическият екип реагира на предизвикателствата като въвежда модерни специалности, новаторски подходи и извънкласни дейности.
В историята на свищовската търговска гимназия, едно от първите професионални училища в България, отново виждаме как създаването, управлението, поддържането и развитието на една учебна структура от онези първи времена на съграждане на новата ни държава, само по себе си е предприятие, част от реалния стопански и културен живот на времето. То е дело на прозорливи, предприемчиви и почтени люде, добре знаещи собствения си интерес, но и отговорни и загрижени за общото, в чието бъдеще влагат средства и труд. Ще намери ли нашето време своята формула за създаване на бъдеще и по-конкретно на училища, които да служат на живота, на хората… В такива като по чудо запазени и живи места като училищата с вековна история всъщност търсим ключ към отговора на този въпрос.
За историята и настоящето на Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов разказват главният учител Альоша Кушлов, преподавател по история и география, дългогодишната учителка по счетоводство и финанси Диана Илиева-Атанасова, младите учители Цветелин Борисов и Милена Борисова, учениците Борислав, Виктор и Богдан, бившите възпитаници Айхан Ахмедов и Лиляна Борисова. С факти за стопанската история и професионалното образование се включват доц. Илиана Петкова, ръководителка на екипа на проект "Столетниците или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще" и историкът д-р Петър Добрев.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg