Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет главно през стихотворението на Вазов, говорим с директора на Регионалния исторически музей - Габрово, Росен Йосифов, с директора на Националния парк-музей "Шипка Бузлуджа" – Чавдар Ангелов, с Мирела Иванова, драматург от НТ "Иван Вазов" и познавач на живота и творчеството на Иван Вазов, и с Ивайло Кунев, автор на исторически изследвания за опълченците.
Чавдар Ангелов разказва за историята на паметника, за решението за такъв монумент, взето още след Освободителната война, и за епопеята на събиране на средства и привличане на екип за построяването му.
Мирела Иванова говори за стихотворението на Иван Вазов, което и до днес приемаме като словесен паметник на събитията на Шипка и начин на поетично увековечаване на отърсващия се от липсата на самочувствие освобождаващ се народ.
Ивайло Кунев споделя подробности от изследванията си относно събирането на опълченските дружини в Румъния, за решението на брата на руския император да ги направи от пеши конвой действаща военна единица.
Росен Йосифов напомня за габровските опълченци, както и за активното участие на хиляди жители на Габрово и околността в снабдяването на войниците на Шипка с провизии и вода.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..
Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..
Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg