Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет главно през стихотворението на Вазов, говорим с директора на Регионалния исторически музей - Габрово, Росен Йосифов, с директора на Националния парк-музей "Шипка Бузлуджа" – Чавдар Ангелов, с Мирела Иванова, драматург от НТ "Иван Вазов" и познавач на живота и творчеството на Иван Вазов, и с Ивайло Кунев, автор на исторически изследвания за опълченците.
Чавдар Ангелов разказва за историята на паметника, за решението за такъв монумент, взето още след Освободителната война, и за епопеята на събиране на средства и привличане на екип за построяването му.
Мирела Иванова говори за стихотворението на Иван Вазов, което и до днес приемаме като словесен паметник на събитията на Шипка и начин на поетично увековечаване на отърсващия се от липсата на самочувствие освобождаващ се народ.
Ивайло Кунев споделя подробности от изследванията си относно събирането на опълченските дружини в Румъния, за решението на брата на руския император да ги направи от пеши конвой действаща военна единица.
Росен Йосифов напомня за габровските опълченци, както и за активното участие на хиляди жители на Габрово и околността в снабдяването на войниците на Шипка с провизии и вода.
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg