Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет главно през стихотворението на Вазов, говорим с директора на Регионалния исторически музей - Габрово, Росен Йосифов, с директора на Националния парк-музей "Шипка Бузлуджа" – Чавдар Ангелов, с Мирела Иванова, драматург от НТ "Иван Вазов" и познавач на живота и творчеството на Иван Вазов, и с Ивайло Кунев, автор на исторически изследвания за опълченците.
Чавдар Ангелов разказва за историята на паметника, за решението за такъв монумент, взето още след Освободителната война, и за епопеята на събиране на средства и привличане на екип за построяването му.
Мирела Иванова говори за стихотворението на Иван Вазов, което и до днес приемаме като словесен паметник на събитията на Шипка и начин на поетично увековечаване на отърсващия се от липсата на самочувствие освобождаващ се народ.
Ивайло Кунев споделя подробности от изследванията си относно събирането на опълченските дружини в Румъния, за решението на брата на руския император да ги направи от пеши конвой действаща военна единица.
Росен Йосифов напомня за габровските опълченци, както и за активното участие на хиляди жители на Габрово и околността в снабдяването на войниците на Шипка с провизии и вода.
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg