Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри".

Уъркшопът, който е част от поредицата Workshop Festival 2024, е подходящ за танцьори, хореографи и актьори. В него могат да участват студенти и професионалисти в сферата на съвременния танц и актьорското майсторство, както и всеки, който иска да преживее магнетичната сила на популярния в цял свят огнен танц или има интерес към изразяване чрез движение.

Заниманията ще се водят на английски, с възможност за превод на български и/или испански, уточняват организаторите.

Изкуството на фламенкото води началото си от XVIII век, когато андалуските цигани започнали чрез песни да изразяват емоциите си и в следствие на номадския си начин на живот комбинират арабска, индийска и европейска фолклорна култура в едно. Днес фламенкото е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално наследство на човечеството и привлича все повече почитатели, разказа в "Артефир" режисьорката Елена Панайотова, председател на фондация "Ден Гри".


Карлос Отеро има над двайсетгодишна биография като танцьор, хореограф и учител по фламенко. Има опит в много форми на фламенко, но е специализиран в "таблао", или "чисто фламенко", което е силно импровизационно.

Роден е в Лондон, но семейството му произхожда от Галиция, Испания. Бил е шест години артистичен посланик към Royal Opera House в Лондон. Води обучения по фламенко танц в различни международни платформи, включително към City Academy London, а спектаклите му са носители на множество награди.

Години наред е работил и като доброволец в програмата "Артисти за деца", която Елена Панайотова създава и ръководи в продължение на 15 години. В програмата участват деца и младежи в неравностойно положение от домове в цяла България, като заниманията променят живота на много от тях към по-добро.

Уъркшопът на Карлос Отеро по фламенко ще завърши на 11 септември с демонстрация пред публика в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала". Входът за представлението е свободен.

Снимки: Theatre Alternatives BG
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..

публикувано на 20.05.25 в 16:11

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54